Manavgat Belediyesi tarafından yapılan 11. Manavgat Yağlı Güreşleri, hava muhalefeti nedeniyle ertelendi. Bu sezon ikinci kez düzenlenen CW Enerji Yağlı Güreş Ligi’nin ilk etabı olan etkinlik, 10 Mayıs 2024’te başlamıştı.

Manavgat Yağlı Güreşleri neden ertelendi? Güreşler ne zaman yapılacak?

Etkinliğin ilk gününde düzenlenen korteje Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş, CHP Antalya Milletvekilleri Aliye Coşar ve Mustafa Erdem, ve Kırkpınar Yağlı Güreşleri’nin unutulmaz başpehlivanı Ahmet Taşçı katıldı.

Manavgat Yağlı Güreşleri neden ertelendi? Güreşler ne zaman yapılacak?

11. Manavgat Yağlı Güreşleri’ne toplam 74 başpehlivan katıldı ve güreşlerin ilk, ikinci ve üçüncü turları 11 Mayıs 2024’te yapılacaktı. Ancak, hava muhalefeti nedeniyle tüm karşılaşmalar 12 Mayıs 2024 Pazar gününe ertelendi. Günün önemli müsabakasında Orhan Okulu ile Cengizhan Şimek kozlarını paylaşacaktı.

Yoğun Yağış Dolayısıyla Ertelendi

Akdeniz’in Kırkpınar’ı olarak isimlendirilen Manavgat Yağlı Pehlivan Güreşleri, Ilıca Er Meydanı’nda başladı. Minik1, Minik2, Teşvik1, Teşvik2, Tozkoparan ve Küçük Orta küçük boy gruplarında sabah saat 9.00’da başlayan güreşler yoğun yağış sebebiyle 10.30’da durduruldu. Güreşler, Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara ve Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu Başkanı İbrahim Türkiş’in ortak kararıyla ertelendi.

'Sporcularımızın Sağlığını Düşünerek Bu Kararı Aldık'

74’ü Başpehlivan olmak üzere tüm boylarda toplam 2083 güreşçinin mücadele edeceği güreşler, 12 Mayıs Pazar ve 13 Mayıs Pazartesi günleri devam edecek.

Türkiye Geleneksel Güreşler Federasyonu (TGGF) Başkanı İbrahim Türkiş, sporcu sağlığını düşünerek güreşleri erteleme kararı aldıklarını söyledi. Türkiş, 'Başkanımız ve ekibi çok iyi bir işe imza attılar ama sabahın erken saatlerinden bu yana çok şiddetli bir yağış var. İlk tedbir olarak Büyük Orta, Başaltı ve Baş boylarını yarına almıştık. Saha çok ağırlaştığı için ve çocuklarımızın da sağlığını düşünerek bu kararı aldık. Şu an hava açtı ancak sakatlığa sebep olabilecek bir zemin var. Yarına kadar zemin toparlansın diye istişare halinde bir karar aldık. İnşallah yarın devam edeceğiz, pazartesi gece itibarıyla da bitireceğiz' dedi.

Türk Takımlarının Avrupa Kupalarındaki İlk Maç Tarihleri Belli Oldu Türk Takımlarının Avrupa Kupalarındaki İlk Maç Tarihleri Belli Oldu

Manavgat Yağlı Güreşleri neden ertelendi? Güreşler ne zaman yapılacak?

Başkan'dan Güreşseverlere Davet 

Erteleme kararını fikir alışverişi sonucunda aldıklarını söyleyen Manavgat Belediye Başkanı Niyazi Nefi Kara, Pazar günü herkesi güreşlere beklediğini söyledi. Başkan Kara, 'Sabahtan bu yana nasıl toplayabiliriz, nasıl düzenleyebiliriz diye uğraşıyoruz. Güreş severlerin beklentisini karşılamak için hazırlık yaptık. Minik çocuklarımızın sabah üşüdüklerini görünce zamanı ötelemeye karar verdik. Başkanımızla sürekli istişare halindeydik. Başpehlivanlarımızın da fikirlerini aldık. Yarın kaldığımız yerden devam edeceğiz' ifadelerini kullandı.
 

Muhabir: Manavgat Belediyesi / Bülten