Gazze'den - Hamas, Birleşmiş Milletler (BM) Genel Kurulu'nun, Filistin'e BM üyeliği ve ilave haklar talep edilen karar tasarısını kabul etmesini memnuniyetle karşıladığını duyurdu.

Filistin İslami Direniş Hareketi Hamas, BM Genel Kurulu'nun aldığı bu kararı, Filistin halkının meşru haklarını elde etme mücadelesi ve ABD'nin desteğiyle yürütülen imha politikalarına karşı uluslararası dayanışmanın bir işareti olarak gördüğünü ifade etti.

Peru Trans Bireyleri Akıl Hastası Olarak Tanımlayan Yasa Tasarı Hazırladı Peru Trans Bireyleri Akıl Hastası Olarak Tanımlayan Yasa Tasarı Hazırladı

Hamas'ın yaptığı yazılı açıklamada, "Bu karar, Filistin halkımızın meşru haklarını elde etmesi gerekliliğinin bir kabulü ve halkımıza karşı yürütülen imha savaşına destek veren ABD iradesi karşısında, uluslararası tarafların halkımızın çevresinde kenetlenmesinin bir teyidi olarak görüyoruz." denildi.

Filistin halkına her türlü desteği sağlama çağrısı yapıldı

BM Genel Kurulu'nun Filistin'e BM üyeliği ve ilave haklar talep edilen karar tasarısını kabul etmesinin ardından yapılan açıklamada, dünya ülkelerine çabalarını yoğunlaştırma, özgürlük ve kendi kaderini tayin hakkını elde etmek isteyen Filistin halkına her türlü desteği sağlama çağrısı yapıldı.

Açıklamada ayrıca, BM Güvenlik Konseyi'ne sorumluluklarını üstlenme ve Filistin Devleti'ni BM'nin tam üyesi olarak tanıma kararı alma çağrısı da yapıldı. Özellikle, İsrail'in Gazze Şeridi'nde gerçekleştirdiği katliamın durdurulması için uluslararası toplumun ciddi bir şekilde çalışması gerektiği vurgulandı.

BM Genel Kurulu'nda bugün yapılan oylamada, Filistin'in BM üyeliğinin BM Güvenlik Konseyi'nde tekrar görüşülmesi ve gözlemci statüsünde olan Filistin'e bazı ilave haklar tanınması talep edilen karar tasarısının kabul edildiği bildirildi.

Filistin'in BM Üyeliği 

Filistin, 2011 yılında BM'ye tam üyelik başvurusu yapmış ancak BM Güvenlik Konseyi'nde gerekli desteği alamamıştı. Bunun üzerine 2012 yılında Filistin, BM'de "daimi gözlemci statüsüne" kavuşmuştu. Yıllar süren mücadelelerin ardından Filistin'in BM üyeliği ve ilave haklarının kabul edilmesi, Filistin halkı için önemli bir adım olarak değerlendiriliyor.

143 "evet" oyu 

Türkiye'nin yanı sıra 80'e yakın ülkenin ortak sunucusu olduğu karar tasarısının 193 üyeli BM Genel Kurulu'nda 143 "evet" oyuyla kabul edildiği belirtildi. Tasarıya 25 "çekimser" oy verilirken, ABD, Arjantin, Papua Yeni Gine, Çekya ve Macaristan gibi 9 ülke ise "hayır" oyu kullandı.

Kararda, Filistin'in BM Şartı'nın 4. maddesi uyarınca BM'ye üyelik kriterlerini yerine getirdiği ve bu nedenle BM'ye üye olarak kabul edilmesi gerektiği vurgulandı.

Kaynak: AA