Maliye Bakanı Mehmet Şimşek, POS cihazları aracılığıyla gerçekleştirilen tahsilatların kayıtlarının yapılmadığı kişilere yönelik denetim başlattıklarını ifade etti.

Şimşek, Gelir İdaresi Başkanlığı'nın, POS cihazları üzerinden yapılan tahsilatların kayıtlarının yapılmadığını tespit ettiğini belirtti ve bu kişilerin toplam 5 milyar liralık POS hasılatını beyan etmelerini sağladıklarını açıkladı.

Maliye'de POS cihazları alarmı: Bakan Şimşek'ten açıklama

Vergi Kaçakçıları Tespit Edildi

Maliye Bakanlığı'nın yaptığı analiz çalışmaları sonucunda vergi kayıp ve kaçağına neden olduğu belirlenen işletmelerin denetimine başlandı. Şimşek, vergi mükellefi olmadığı halde POS cihazları kullanarak hasılat elde eden 2 bin 320 kişinin tespit edildiğini ve bu kişilerin toplamda 3 milyar lira kayıt dışı hasılat elde ettiğini açıkladı.

Faturalardan O Ücret Alınmayacak! Yeni Düzenleme Meclis’e Sunuldu Faturalardan O Ücret Alınmayacak! Yeni Düzenleme Meclis’e Sunuldu

Maliye'de POS cihazları alarmı: Bakan Şimşek'ten açıklama

Vergi Tahakkuk Edildi

Söz konusu kişilerin vergi daireleri tarafından izaha davet edildiğini vurgulayan Şimşek, bu kişilerden 2021 ve 2022 yıllarına ilişkin 18 bin 500 vergi beyannamesi alındığını belirtti. Kayıt dışı bırakılan 5 milyar liralık POS hasılatının beyan edilmesiyle 1,5 milyar lira vergi tahakkuk ettirildiğini ifade etti.

Mükellef Olmadan POS Hasılatı

Şimşek, denetimlerde vergi mükellefi olmadan 1 milyon liranın üzerinde POS hasılatı elde eden 81 kişi tespit edildiğini açıkladı. Bu kişiler arasında toptan ayakkabı, hırdavat malzemeleri, tekstil ürünleri ve beyaz eşya ticareti yapanların olduğunu belirtti.

Bakan Şimşek, 2023 yılı verileri üzerinden yapılan benzer çalışmaların sonuçlarının da değerlendirileceğini ve kayıt dışı ekonomiyle mücadelenin kararlılıkla devam edeceğini sözlerine ekledi.

Kaynak: Haber Merkezi