Kahramanmaraş merkezli depremlerin etkilediği Malatya'da, iş yerlerinin yıkılması sonrası Valilik tarafından tahsis edilen konteynerde ekmek mücadelesine devam eden 57 yaşındaki saat ustası Mehmet Üzmez, ilerleyen yaşına rağmen mesleğini sürdürüyor.

Çavuşoğlu 19 Mayıs'ta Gençlerle Bir Araya geldi Çavuşoğlu 19 Mayıs'ta Gençlerle Bir Araya geldi

A W200898 05

Yaklaşık yarım asırdır zamana ayar veren Üzmez, deprem sonrasında şehir dışına çıkan birçok meslektaşının aksine kenti terk etmeyerek mücadeleye devam etmekte kararlı.

A W200898 04

"Mesleğe 1976 Yılında Başladım"

Malatya'daki zanaat ustalarının son temsilcilerinden biri olan Mehmet Üzmez, mesleğe küçük yaşlarda adım atmış. Kendisi, deprem sonrası memleketlerini terk etmeyip direniş gösterenlerden biri.

Üzmez, "20 yıldır Söğütlü Cami'nin alt kısmında esnaflık yapıyordum. Daha sonra cami yıkılınca valilik bizlere konteyner tahsis etti. Altı-yedi aydır buradan evimize ekmek götürüyoruz. Saatçilik mesleğini 1976 yılından beri yapıyorum. Saat ustası olarak çok fazla zanaatkar bulunmuyor, eski ustalardan beş-altı kişi kaldı. Bizler de şehrimizi terk etmedik. Konteynerde işlerimizi sürdürüyoruz. Bugün de bir süre yanında kalfalık yaptığım ustamız Ömer Mecit ziyaretimize geldi. Büyük bir felaket atlattık. Allah bugünümüzden beter etmesin" şeklinde konuştu.

A W200898 03

"Müşterilerimiz Bizi Görünce Mutlu Oluyor"

Depremler sonrası mesleğini sürdürebilmek için çeşitli illerden teklifler aldığını belirten Üzmez, saat tamiri talebinin az olduğunu ancak müşteri potansiyelinin yüksek olduğunu dile getirdi.

Üzmez, "Saat satışlarımızda idare eder düzeyde. Az miktarda bir kaybımız oldu. Müşterilerimiz bizi yeni yerimizdeki konteynerde görünce mutlu oluyor. Geçtiğimiz günlerde ziyaretimize gelen ve gözyaşları döken müşterilerimiz de oldu" dedi.

A W200898 02

Kaynak: İHA