Türkiye İstatistik Kurumu'nun (TÜİK) şubat ayı raporuna göre, lokanta ve otellerdeki fiyat artışları, yıllık enflasyonun en yüksek olduğu grup olarak öne çıkıyor. Bu artışlar, ramazan menülerine de yansıyor. Özellikle lüks otellerde iftar açmak isteyenlerin cebinden büyük rakamlar çıkıyor.

Bakanı Şimşek: Cari açıktaki azalma dezenflasyona destek olacak Bakanı Şimşek: Cari açıktaki azalma dezenflasyona destek olacak

Çırağan Sarayı'nda Fiyatlar Uçtu!

Sözcü gazetesinin haberine göre, Tarihi Çırağan Sarayı'nda bulunan ve Michelin Rehberi tarafından tavsiye edilen Tuğra Restoranı, geleneksel iftar menüsünün fiyatını kişi başı 4 bin 100 TL'ye çıkardı. Geçen yıl aynı mekanda iftar için ödenen fatura 3 bin 280 TL idi. Bu yıl ise fiyatlara %25 oranında bir zam yapıldı.

Dört Mevsim Oteli: İftarın Fiyatı Ne Kadar?

Four Seasons otelinde ise açık büfe iftar menüsü 4 bin 150 TL'ye ulaşmış durumda. Diğer bir seçenek olan ocakbaşı iftarı için ise kişi başı 3 bin 450 TL ödeme gerekiyor.

İftar Masaları Asgari Ücrete Yaklaştı

Lüks iftar açmak artık asgari ücrete yakın bir maliyeti ifade ediyor. Bu durumda, dar gelirli aileler için dışarıda iftar yapmak neredeyse imkansız hale geldi. Geçen Ramazan'a kıyasla 39 temel gıda maddesinden 38'inde fiyatlar artış gösterdi.

Kaynak: Haber Merkezi