Milli Eğitim Bakanlığı (MEB), 2 Haziran 2024 Pazar günü gerçekleştirilen Liselere Geçiş Sistemi (LGS) merkezi sınavının sonuçlarını 28 Haziran Cuma günü açıklayacak. Bu sınav, fen ve sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına katılmak isteyen 8. sınıf öğrencileri tarafından gerçekleştirildi.

ÖSYM, 2024-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu Ne Zaman Yayınlanacak? ÖSYM, 2024-YKS Yükseköğretim Programları ve Kontenjanları Kılavuzunu Ne Zaman Yayınlanacak?

Sınav Katılımcıları ve Değerlendirme Süreci

MEB'in verilerine göre, 1 milyon 38 bin 192 öğrenci, 2 Haziran 2024 tarihinde yapılan LGS sınavına başvuruda bulundu. Sınav sonuçları halen değerlendirme aşamasında.

Sonuçların Açıklanması ve Dağıtımı

LGS sınav sonuçları, 28 Haziran Cuma günü resmi olarak https://www.meb.gov.tr internet adresinden duyurulacak. Öğrencilere sınav sonuç belgeleri posta yoluyla gönderilmeyecek.

Liselere Yerleştirme Süreci

Türkiye genelinde merkezi sınav puanına göre öğrenci alan 2 bin 492 lise bulunuyor. Sınav sonuçlarının açıklanmasının ardından Ortaöğretime Geçiş Tercih ve Yerleştirme Kılavuzu yayımlanacak ve liselere yerleştirme süreci başlayacak.

Tercihler ve Yerleştirme Kriterleri

Öğrenciler, sınav sonuçlarına göre fen liseleri, sosyal bilimler liseleri, proje okulları ile mesleki ve teknik Anadolu liselerinin Anadolu teknik programlarına tercih yapabilecekler. Merkezi sınav puanı üstünlüğüne göre yerleştirme işlemleri gerçekleştirilecek.

Yerel Yerleştirme ve Okul Tercihleri

Merkezi sınava katılmayan öğrenciler ise yerel yerleştirme ile okul tercihinde bulunabilecekler. Bu süreçte öğrenciler, okulların türü, kontenjanı ve konumuna göre tercihlerini yapacaklar. İl, ilçe millî eğitim müdürlükleri tarafından oluşturulan kayıt alanlarına göre öğrencilerin tercihleri değerlendirilecek.

Kaynak: Haber Merkezi