Kurban Bayramı'na sayılı günler kala, Sağlık Bilimleri Üniversitesi Adana Şehir Eğitim ve Araştırma Hastanesi'nden Kardiyoloji Uzmanı Doç. Dr. Gökhan Alıcı, kalp damar sağlığının korunması adına önemli uyarılarda bulundu. Alıcı, kırmızı et tüketiminin dikkatle kontrol edilmesi gerektiğini vurgulayarak, kalp sağlığı için önerilerde bulundu.

Haftalık Miktarlar ve Öneriler

Doç. Dr. Alıcı, sağlıklı bireylerin haftalık kırmızı et tüketim miktarının 350 gram ile 500 gram arasında olması gerektiğini belirtti. Damar sertliği, yüksek kolesterol ve kalp hastalığı gibi durumları olan kişilerin ise bu miktarı daha da azaltması gerektiğini ifade etti.

Sağlıklı Bayram İçin Öneriler

Bayram boyunca sağlıklı bir şekilde beslenme ve kalp sağlığını koruma adına Alıcı, şu önerilerde bulundu:

Yazın artan besin zehirlenmelerine dikkat! Besin zehirlenmesi neden olur? Yazın artan besin zehirlenmelerine dikkat! Besin zehirlenmesi neden olur?
  • Et Tercihi: Kurban Bayramı'nda kesilen etlerin yağsız bölgelerinin tercih edilmesi önerildi.
  • Tuz Tüketimi: Et tüketiminde tuz miktarının en aza indirgenmesi ve günlük tuz alımının kontrol edilmesi gerektiği vurgulandı.
  • Ölçülü Tüketim: Günde bir porsiyonla sınırlı tutulan et tüketimi önerildi. Her öğünde kırmızı et tüketiminden kaçınılması tavsiye edildi.
  • Yan Ürünler: Et ile birlikte yoğurt veya ayran gibi süt ürünlerinin tercih edilmesi önerildi.
  • Dengeli Beslenme: Kırmızı etin yanı sıra yeşillikler ve farklı besin gruplarına da yer verilmesi gerektiği belirtildi.
  • Tatlılar: Ağır ve şerbetli tatlılar yerine sütlü tatlıların tercih edilmesi önerildi.

Hareketin Önemi ve Dikkat Edilmesi Gerekenler

Alıcı, bayram tatili süresince her gün düzenli olarak en az bir saat yürüyüş yapılmasının önemine vurgu yaptı. Ayrıca, kurbanın organlarının tüketilmesinin sakıncalı olduğunu belirterek, kalp hastalarının bu konuda dikkatli olmaları gerektiğini vurguladı.

Kaynak: İHA