Küba Devlet Başkanı Miguel Diaz-Canel, 17 Kasım Uluslararası Öğrenciler Günü'nde, tıp fakültesinde eğitim gören, bunlardan 53'ü Gazze Şeridi'nden olan toplam 144 Filistinli öğrenciyle bir araya geldi.

Savaş kabineleriyle görüşme talep ettik bizi görmezden geldiler Savaş kabineleriyle görüşme talep ettik bizi görmezden geldiler

Canel, Filistinli tıp öğrencileriyle gerçekleştirdiği görüşmede, öğrencilerin devam eden eğitim süreçlerini ve ailelerinin güncel durumlarını dinledi. Filistin'in Havana Büyükelçisi Akram Samhan da İsrail saldırılarının devam ettiği Gazze'deki son durumu Canel'e aktardı. Küba Devlet Başkanı, "Gazze'de yaşananları haklı çıkarmak mümkün değil ve bu barbarlık sürekli olarak kınanmalıdır" şeklinde konuştu. İsrail tarafından öldürülen sivillerin büyük bir bölümünün kadın ve çocuklardan oluştuğuna dikkat çeken Canel, İsrail'in eylemlerini Filistin'in geleceğinin silinmeye çalışılması olarak nitelendirdi. Öğrencilere hitap ederek, tıp alanında uzmanlıklarını tamamlamaları için tüm desteklerin sağlanacağını ifade eden Canel, Filistin'in kendi kaderini tayin hakkını kullanarak bağımsız ve egemen bir devlete dönüşmesini umduklarını belirtti. İsrail'in Gazze'deki el-Ehli Baptist Hastanesi'ne düzenlediği bombalı saldırıyı kınayan Canel, ateşkes çağrısında bulunarak İsrail'in soykırımını şiddetle kınamıştı.

Kaynak: Haber Merkezi