Uzmanından kritik uyarı Kış aylarında sakın bunları yapmayın Uzmanından kritik uyarı Kış aylarında sakın bunları yapmayın

Soğuk havaların etkisiyle solunum yolu hastalıkları, korona enfeksiyonları dahil, tekrar yükselişte!

1. HV.1 (Eris): Omicron'un Torunu ABD'yi Etkisi Altına Alıyor!
Vanderbilt Üniversitesi Tıp Merkezi'nde yapılan araştırmada, bulaşıcı hastalıklar profesörü William Schaffner, HV.1'in neredeyse Omicron'un torunu olarak değerlendirilebileceğini belirtti. Bu yeni varyant, Eris (EG.5) soyundan türemiş durumda.

ABD genelinde hızla yayılan HV.1, Ekim sonu itibarıyla korona vakalarının yüzde 25'ini oluşturuyor. Şu ana kadar ciddi hastalık ilerlemesine dair bir işaret olmasa da, uzmanlar dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

2. JN.1 (Pirola): Yeni ve Daha Bulaşıcı Varyant!
Utah Halk Sağlığı Laboratuvarı'nda yapılan çalışmada, biyoenformatik alanında uzman Kelly Oakson, BA.2.86 alt soyunu "endişe verici" olarak tanımladı. JN.1, Eylül 2023'te ABD'de görülen yeni bir varyant olarak öne çıkıyor.

Farklı bir alt soy olan BA.2.86'dan daha bulaşıcı olduğuna dair şüpheler bulunan JN.1, şu anda birçok ülkede bildirilen yeni vakalarla dikkat çekiyor. Uzmanlar, bu varyantı yakından takip etme kararı aldıklarını belirtiyor.

Johns Hopkins Üniversitesi'nden bulaşıcı hastalıklar uzmanı Amesh Adalja, koronavirüsün hala evrimleşmekte olduğunu ve çoğu varyantın endişe verici olmadığını ifade ederken, genel olarak korona virüsün gelişmeye devam ettiğini ve bu süreçte dikkatli olunması gerektiğini vurguluyor.

Kaynak: Haber Merkezi