Husilere bağlı Yemen Silahlı Kuvvetleri, konuyla ilgili bir açıklama yaparak, Aden Körfezi'nde bulunan Amerikan gemisi Ginko Picardie'ye karşı uygun sayıda deniz füzesi ile bir hedefleme operasyonu gerçekleştirdiklerini ve hedefin doğrudan vurulduğunu belirtti.

Şiddetli Yağışlar 37 Kişinin Ölümüne Yol Açtı! Şiddetli Yağışlar 37 Kişinin Ölümüne Yol Açtı!

Husiler, açıklamalarında, Yemen'in meşru savunma hakkı çerçevesinde hareket ettiklerini ve aynı zamanda Filistin halkını destekleyerek Arap Denizi ve Kızıldeniz'deki tüm tehdit kaynaklarına karşı harekete geçmekten çekinmeyeceklerini vurguladı. Ayrıca, Amerikan ve İngiliz saldırılarına karşı verdikleri cevabın kaçınılmaz olduğunu belirterek, yeni bir saldırının cevapsız ve cezasız kalmayacağını ifade ettiler.

ABD yönetimi, Husileri yabancı terör örgütleri listesine dahil etmişti, özellikle Kızıldeniz'deki saldırılar nedeniyle. Beyaz Saray Ulusal Güvenlik Danışmanı Jake Sullivan, Husilerin Kızıldeniz'deki gemi ticaretini etkileyen saldırılarının Amerikan personelini tehlikeye attığını ve uluslararası toplumun bu saldırılara ortak bir tepki verdiğini ifade etmişti.

Son dönemde İran'ın desteklediği Husiler, Gazze'deki İsrail saldırılarına tepki olarak Kızıldeniz'de çeşitli eylemlerde bulunmuş, bu da bölgedeki deniz ticaretini olumsuz etkilemişti. ABD, bu duruma yanıt olarak 18 Aralık'ta çok uluslu bir deniz görev gücü oluşturduğunu açıklamıştı. Birleşmiş Milletler Güvenlik Konseyi ise Husi güçlerine karşı acil bir şekilde Kızıldeniz'deki saldırıları sona erdirme çağrısı içeren bir kararı kabul etmişti. Süveyş Kanalı, küresel ticaretin yaklaşık yüzde 12'sini gerçekleştirerek Avrupa ile Asya arasındaki en kısa rota olarak önem taşıyor.

Kaynak: Haber Merkezi