Ünlü Ressam Sevil Duru'nun 'Kavuşum' Adlı Eserleri Kapadokya'da Sergileniyor Ünlü Ressam Sevil Duru'nun 'Kavuşum' Adlı Eserleri Kapadokya'da Sergileniyor

Adıyaman'ın Gerger ilçesindeki 1650 rakımlı Kımıl Dağı'nda, Kommagene uygarlığına ait Nemrut Dağı'ndaki gibi bir kült (kutsal) alan ve eteklerinde biri ikiye bölünmüş 2 bin 100 yıllık iki stel bulundu. Bir stel, Apollon Mitras ile Kral Antiochos'un tokalaşma sahnesini betimlerken diğerinde ise kitabeler yer alıyor. Bu tarihi eserler, 2023 yılı Eylül ayında Perre Antik Kent'e taşındı.

A W201591 07

Konservasyon ve Restorasyon Çalışmaları Devam Ediyor

Kültür ve Turizm Bakanlığı'ndan izin alan araştırmacılar, stellerin yazıtlarını inceleyerek tarihi hakkında daha fazla bilgi edinmeye çalışıyor. Bu yazıtlarda, Kral Antichos'un kanunları ve vasiyeti gibi önemli bilgilerin yer aldığı belirtiliyor.

A W201591 06

Gaziantep Restorasyon, Konservasyon Bölge Laboratuvarı Müdürü Ayşe Ebru Çorbacı ve ekibi, stellerin restorasyonunu gerçekleştiriyor. İkiye bölünen stel, özel yapıştırıcılar ve araya pimler kullanılarak birleştirildi. Hidrolik kireç bağlayıcı harç kullanılarak derin ve kılcal çatlaklar dolduruluyor. Bu işlem, stellerin dayanıklılığını artırarak yağmur suyunun içine girişini engelliyor ve estetik bir görünüm kazandırıyor.

A W201591 05

Turistlerin Ziyaretine Açılacak

Toplam 4 gün sürecek olan çalışmaların ardından steller, Perre Antik Kent nekropol alanının kuzeydoğusundaki kaidelere yerleştirilecek. Böylelikle, Müzeler Haftası'nda yerli ve yabancı turistlerin ziyaretine açılacaklar.

A W201591 04A W201591 02A W201591 01

Kaynak: İHA