Kazakistan'da yaşanan sel felaketi, batı, kuzey ve doğu bölgelerinde meydana geldi. Havaların ısınması ve etkili yağışlar, eriyen karla birleşerek selin etkisini artırdı.

ABD'deki İsrail karşıtı protestolarda 133 öğrenci gözaltına alındı ABD'deki İsrail karşıtı protestolarda 133 öğrenci gözaltına alındı

Yaşanan sel felaketi sonrasında, 20 bölgede acil durum ilan edildi. Bu bölgelerde, selin etkileri hala devam ediyor ve tahliye çalışmaları sürdürülüyor. Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı'nın yaptığı açıklamada, selin etkilediği bölgelerde su seviyelerinde farklılıkların olduğu ve özellikle merkez, kuzey ve doğu kesimlerinde su seviyelerinde artışlar yaşandığı belirtildi.

Tahliye Çalışmaları Devam Ediyor

Bakanlık, özellikle Aktöbe, Batı Kazakistan ve Kostanay bölgelerindeki kötü şartların devam ettiğini bildirdi. Bu bölgelerde arama kurtarma çalışmaları sürdürülürken, sel sürecinde 6 bin çocuk dahil olmak üzere yaklaşık 16 bin kişi tahliye edildi. Ayrıca, acil durum bölgelerinde gönüllülerin halka destek sağladığı ve su seviyelerini izleme çalışmalarının devam ettiği ifade edildi.

Kurtarma Çalışmalarında Helikopterler Kullanılıyor

Kazakistan Acil Durumlar Bakanlığı tarafından paylaşılan görüntülerde, tahliye çalışmalarında helikopterlerin kullanıldığı ve mahsur kalan insanların yanı sıra evcil hayvanların da kurtarıldığı görüldü.

Sel Felaketinin Oluşumu

Ülkede, havaların ısınmasıyla birlikte eriyen kar ve yoğun yağışlar 21 Mart'ta sel felaketine neden oldu.

Kaynak: İHA