Mitsotakis: Deniz Parkı Planımız Türkiye'yi İlgilendirmez Mitsotakis: Deniz Parkı Planımız Türkiye'yi İlgilendirmez

Katalonya'da yapılan seçimlerde ayrılıkçı partiler, 10 yıl sonra parlamento çoğunluğunu kaybetti. Başbakan Pedro Sanchez'in desteklediği sosyalistler, sandıktan zaferle çıktı.

Katalonya'da yapılan bölgesel seçimlerde, ayrılıkçı partilerin parlamentodaki çoğunluğu kaybetmesiyle politik manzara değişiyor. Salvador Illa liderliğindeki Katalan Sosyalist Partisi (PSC), oylarını önemli ölçüde artırarak açık bir zafer elde etti.

JxCat İkinci Sıraya Geriledi

Eski bölgesel başkan Carles Puigdemont'un liderliğindeki bağımsızlık yanlısı Katalonya İçin Birlikte (JxCat) partisi, 35 sandalye ile ikinci sıraya gerileyerek ERC'nin önüne geçti. Ancak bölgede milliyetçi oyların erimesiyle birlikte kontrolü kaybettiler.

Bağımsızlık Hareketine Darbe

Seçim sonuçları, bağımsızlık hareketine büyük bir darbe olarak görülüyor. Geçmişte hükümetten tavizler alan ve bağımsızlık referandumu baskısını sürdüren partiler, şimdi parlamentodaki etkilerini kaybediyorlar.

Sanchez'in Politikalarının Etkisi

Bağımsızlık yanlısı isimlerin zaferinin, Sanchez'in Katalan politikalarının bir sonucu olduğu belirtiliyor. Tartışmalı af yasasıyla ilgili olarak birçok ayrılıkçı siyasetçinin affedilmesi, bu sonuçlara etki etmiş olabilir.

Yeni Bir Döneme Geçiş

Seçimi kazanan Illa, "yeni bir çağa" girdiklerini ifade ederek Sanchez'in politikalarının etkisinin altını çizdi. Ancak hükümeti kurmak için sosyalistlerin ERC ve Comuns Sumar İtffiakı'nın desteğini alması gerekecek.

Bağımsızlık Desteğinde Azalma

Katalonya'nın istatistik kurumunun verilerine göre, bağımsızlığa destek son yıllarda düşüş gösterdi. 2017'den bu yana destek yüzde 49'dan 42'ye geriledi.

Kaynak: Kardelen Özdemir