Kanko, emeklilerin ekonomik sıkıntılarının göz ardı edildiğini ve çözüme kavuşturulmadığını belirtirken, AKP hükümetini emeklilere verdiği umutları yerine getirememekle eleştirdi.

Cumhurbaşkanı Recep Tayyip Erdoğan'ın Kabine Toplantısı sonrasında en düşük emekli maaşının 10 bin lira olacağı ve SSK ve Bağ-Kur emeklilerine ek yüzde 5 zam yapılacağının açıklanmasına rağmen, Kanko, bu adımların yetersiz olduğunu savunarak en düşük emekli maaşının asgari ücret seviyesine çekilmesi için kanun teklifi sundu.

Kanko, emeklilerin yaşadığı ekonomik zorlukları vurgulayarak, 30-35 yıl çalışan emeklilerin, ekonomik koşullar nedeniyle işsiz olan çocuklarına ve ailelerine destek olmak zorunda kaldığını ifade etti. Ayrıca, AKP hükümetinin 22 yıllık iktidar sürecinde emeklilere verdiği umutların gerçekleşmediğini ve maaş adaletsizliğini artırdığını belirtti.

Antalya Doldu Taştı! Akın Akın Geldiler! Antalya Doldu Taştı! Akın Akın Geldiler!

SGK verilerine göre, 2023 yılının emekliler için en kötü dönem olduğunu ifade eden Kanko, en düşük emekli maaşının asgari ücrete oranının düşmesinin emeklilerin yaşam standartlarını olumsuz etkilediğine dikkat çekti. Emekli maaşlarıyla orantılı olarak hesaplanan dul ve yetim aylıklarının daha makul seviyelere yükseltilmesi gerektiğini vurgulayarak toplum refahı adına önemli bir adım olacağını belirtti.

Kaynak: ANKA