Japonya, Kızıldeniz'de bulunan Galaxy Leader adlı kargo gemisinin Yemenli Husiler tarafından kaçırılmasını sert bir dille kınadı. Yemenli milislerin, geminin İsrailli bir armatöre ait olduğu iddiasına karşın, Japonya hükümeti geminin Japon şirketi Nippon Yusen tarafından işletildiğini belirtti. Gemi, Hindistan'a gitmek üzereyken Yemen açıklarında ele geçirildi.

Hamas: İsrail saldırıları devam ettiği sürece müzakere yok Hamas: İsrail saldırıları devam ettiği sürece müzakere yok

Japonya hükümeti, geminin ve mürettebatının acil bir şekilde serbest bırakılması için çalışmalarını sürdürüyor. Ulaştırma Bakanlığı ve Dışişleri Bakanlığı, ilgili ülkelerle işbirliği yaparak bilgi topluyor ve mümkün olan en kısa sürede serbest bırakılması için girişimlerde bulunuyor.

Netanyahu İran'ı sorumlu tuttu

İsrail Başbakanı Benjamin Netanyahu, geminin kaçırılmasını sert bir şekilde eleştirerek, Husi milislerini destekleyen İran'ı sorumlu tuttu. Netanyahu, gemi mürettebatının ve geminin İsrailli olmadığını belirtirken, olayı "uluslararası bir gemiye İran saldırısı" olarak nitelendirdi. Gemi işleten Nippon Yusen, Galaxy Leader'in Yemen açıklarında ele geçirildiğini doğrulayarak, mürettebatın ve geminin güvenli bir şekilde serbest bırakılması için çalıştıklarını açıkladı.

Kaynak: Haber Merkezi