"İYİ Parti'de milletimize ve ülkemize hizmet etme koşullarının ortadan kalktığını üzülerek görmekteyim" diyerek istifasını açıklayan Aykut Kaya'nın CHP Genel Başkanı Özgür Özel'in teklifi üzerine CHP'ye geçeceği öğrenildi.  Kaya'nın paylaştığı istifa metnine karşılık İYİ Parti Antalya teşkilatından tepkiler gitgide artıyor. 

"BİZE YAPILMIŞ BİR İHANET"

Aykut Kaya'nın istifasına yönelik sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan bir diğer isim de İyi Parti Kepez İlçe Başkanı Sadullah Kabakuşak oldu. Kaya'nın istifa kararının ardından sosyal medya hesabından paylaşım yapan Kabakuşak Akdeniz Gerçek Gazetesine konuştu. Aykut Kaya'nın istifasına yönelik görüşlerinin ortada olduğunu belirten Sadullah Kabakuşak "Antalya halkının teveccühleriyle milletvekili olmuş bir insanın bu noktada yaptığını biz bir ihanet olarak görüyoruz. Tabanda kendisinin de bir karşılığı da yok. Yukarıda da bir karşılığı yok" dedi.

"PARTİSİNİ SATMIŞ BİRİ OLARAK HATIRLANACAKSIN"

Konuşmasının devamında Kabakuşak "2023 genel seçimlerinde partimizin oyları ile milletvekili seçildin ve tam da senden bekleneni yaptın. Antalyamız nezdinde vatandaşlarımız ve dahili hiçbir mecrada bir karşılığının olmadığını çok iyi biliyorsun. Bir de utanmadan istifa açıklamanda temayülde birinci çıktım diyorsun. Teşkilatlar sana namusunu emanet etti. Sende bu emanete ihanet ettin. Partimize ve sana güvenen teşkilatlarımıza küfür gibi ihanet (istifa) açıklamanı kınıyorum.  Sen kendini İYİ parti teşkilatlarının birinci çıkardığı milletvekili olarak göstersen de tarih seni teşkilatlarını ve partisini satmış biri olarak hatırlayacaktır" dedi.

"PARTİDE YER EDİNEMEDİ"

Aykut Kaya'nın genel merkezde bir yer edinemediğini ifade eden Kabakuşak "Milletvekili olmasına rağmen bir temsiliyet noktasında genel merkezde bir yer edinemedi. 31 mart yerel seçimde özellikle Muratpaşa teşkilatında olsun, başka teşkilatlarda meclis üyelikleri noktasında iki tane meclis üyeliğinin peşine düştü. Birçok noktada partimizi çok zarara uğratmış birisi. Biz partimiz adına mutluyuz. Kendisini bir kayıp olarak görmüyoruz. Partimiz adına bir kazanç olarak görüyoruz. Aykut Kaya'nın dün yaptığı talihsiz bir açıklamadan ibaret. Tabii herkesin kendi siyasi görüşü ve hakkı vardır. Bir noktadan bir noktaya geçiş yapabilir. Bunu omurga meselesi olarak düşünüyoruz" dedi

"İSTİFASI BİZİM İÇİN KAZANÇ"

Kaya'nın Chp'ye geçeceği iddialarına yönelik konuşan Kabakuşak "Bu konuda net bir bilgim yok ama ortada bir pazarlık söz konusu. Kendini pazarlamaya çalıştığını zaten biz yerel seçim öncesinde de biliyoruz. Zaten partideyken de hep istifa noktasındaydı. 'Şunu yapmazsanız istifa ederim' diyen birisiydi. Kendini pazarlamaya çalıştığı AKP ile de görüşmeleri olduğunu biliyoruz. Yapay soyut gündemleri oluşturup da çıkıp kendi kendine açıklama yapmakla milletvekili olunmuyor. Yaptığı açıklamalara da bakarsanız eğer bugün dediğiyle çelişkili olarak hiçbir teşkilat mensubu da yanında olmadığını görürsünüz. Kendisi Manavgat'tan seçildi ama Manavgat teşkilatının hiçbir açıklamasında, hiçbir çalışmasında yanında olmadığını göreceksiniz zaten. Kendisi halk nezdinde Antalya'da tabanı olmayan, teşkilatlarda karşılık bulamamış bir şahıs. Hangi partiye geçtiğiyle biz ilgilenmiyoruz. Dediğim gibi partimiz adına biz bir kayıp olarak değil bir kazanç olarak görüyoruz bu istifayı" dedi. Kabakuşak önümüzdeki günlerde basın açıklaması yapacağını sözlerine ekledi.

"MEMLEKETİMİZİN MENFAATİNİ ÜSTÜN TUTTUK"

İYİ Parti Antalya Milletvekili Aykut Kaya'nın partisinden istifa etmesine İYİ Parti Konyaaltı İlçe Başkanı Serap Kaya'dan tepki geldi. Kaya'nın istifasına yönelik sosyal medya hesabı üzerinden açıklama yapan Serap Kaya; "8 Mart 2018'de kurucu ilçe başkanı olarak atandığım, iki atama iki kongre olmak üzere dört dönemdir yaptığım görevimde hiçbir zaman şahsi bir menfaat gütmeden, yönetim kurullarımız, mahalle Başkanlarımız, teşkilatlarımız , üyelerimiz, gönüllülerimiz ve tüm dava arkadaşlarımızla birlikte Yüce Türk Milletimiz ve memleketimizin menfaatini üstün tutarak canla başla üstün fedakarlık göstererek çalıştık. Bugün gelinen noktada,  Antalya Milletvekilimiz Aykut Kaya'nın basın bildirisindeki beyanı ve gerekçesi de olmayan istifa açıklaması bugüne kadarki eylem ve söylemleri ile çelişkilidir. İlçe Teşkilatlarımızın, hiçbir şahsi beklentisi olmadan çalışan emek harcayan dava arkadaşlarımızın, bizlere inanarak güvenerek oy veren destekleyen binlerce insanımızın hakkına girmektir" diyerek eleştirdi.

"SENİ ADAM SANMIŞTIM"

Antalya Milletvekili Aykut Kaya'nın istifa yazısına ilişkin metni paylaşarak konuya ilişkin görüşlerini sosyal medya hesabı üzerinden kamuoyuna duyuran GİK Üyesi Ali Adnan Kaya, geçmişe gönderme yaptı. Aykut Kaya'nın kendisine verilen desteklerle bulunduğu konuma geldiğini hatırlatan Ali Adnan Kaya'nın açıklamasında şu ifadeler yer aldı: "Seni adam sanmıştım Aykut Kaya. 'Kim bu adam? Nereden çıktı? Nasıl milletvekili adayı oldu?' sorularına muhatap olduk. Antalya'da tanıyan bile yoktu. Ben olmasam vekil bile seçilemezdin. Teşkilatlar sizlere rağmen canla başla çalıştı. Ben sana hakkımı etmiyorum."

Bahçeli'nin Çıkışı Sonrası AKP'den İttifak Mesajı Geldi Bahçeli'nin Çıkışı Sonrası AKP'den İttifak Mesajı Geldi

Ali Adnan Kayaa

Muhabir: Kamer Durdu