İtalya'nın eski milletvekillerinden Stefano Apuzzo, İtalya Parlamentosu'nun alt kanadı olan Temsilciler Meclisi'nin balkonuna Filistin bayrağı astı. Bu eylem, İsrail'in Gazze'ye yönelik saldırılarına karşı bir protesto olarak gerçekleşti.

AA'nın haberine göre, Yeşiller Partisi'nden 1992-1994 yıllarında milletvekilliği yapmış olan ve şu anda gelecek ay gerçekleşecek Avrupa Parlamentosu (AP) seçimleri için Yeşiller ve Sol İttifaktan aday olan 58 yaşındaki Apuzzo, Roma'daki Temsilciler Meclisi'nin bulunduğu Montecitorio Sarayı'nın ön cephesindeki pencerelerden birine çıkarak buraya iki Filistin bayrağı astı. Apuzzo, bayrakları asarken izleyicilere "Gazze'de 35 bin ölüm var. Artık yeter" diye seslendi.

İtalya Parlamentosunda Özerklik Tartışması Yumruklu Kavgaya Dönüştü İtalya Parlamentosunda Özerklik Tartışması Yumruklu Kavgaya Dönüştü

Devlet Kurumlarını ve Hükümeti Uyandırmak İstiyorum

Apuzzo, tek başına gerçekleştirdiği bu eylemin ardından gazetecilere yaptığı açıklamada, "Devlet kurumlarını ve İtalyan hükümetini uyandırmak için bir çağrı yapmak istedim" dedi. Kendisinin Temsilciler Meclisi'ndeki bir sergiye gittiğini belirten Apuzzo, "Aldo Moro Salonu'nun yan penceresinden atlayıp, yaklaşık 10 metre yürüdüm sonra da Montecitorio Sarayı'nın ön girişi üzerindeki balkona tırmandım. İki Filistin bayrağı astım. Kimse beni durdurmadı" şeklinde konuştu.

Apuzzo, İtalyan savunma sanayi firmaları "Oto Melara ve Leonardo'nun Gazze'deki olaylarda başrolde olduğunu" belirtti. Stefano Apuzzo'nun eyleminin ardından Filistin bayrakları, Temsilciler Meclisi görevlileri tarafından kaldırıldı.

Kaynak: Haber Merkezi