İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya'nın açıklamasına göre, İstanbul'da düzenlenen "Mahzen-37" operasyonları kapsamında, "Daltonlar" isimli organize suç örgütüne yönelik düzenlenen baskınlarda 14 şüpheli yakalandı. Operasyon, İstanbul'un Kağıthane, Esenyurt, Beylikdüzü, Başakşehir, Bahçelievler, Küçükçekmece ve Beşiktaş ilçelerinde gerçekleştirildi.

Elebaşılığını yurt dışı firar olan Beratcan Gökdemir'in yaptığı suç örgütünün faaliyetlerini engellemek amacıyla, Emniyet Genel Müdürlüğü KOM Başkanlığı ve İstihbarat Başkanlığı koordinesinde İstanbul İl Emniyet Müdürlüğü Organize Suçlarla Mücadele Şube Müdürlüğü tarafından düzenlenen operasyonlarda çarpıcı sonuçlar elde edildi.

Otel Lojmanında Yangın! Alanya'da Büyük Panik Otel Lojmanında Yangın! Alanya'da Büyük Panik

Yakalanan şüphelilerin, Esenyurt ilçesinde 31 Mart - 5 Nisan 2024 tarihleri arasında üç ayrı iş yerinin kurşunlanması olaylarına karıştıkları, Beylikdüzü ilçesinde 31 Mart 2024 tarihinde bir iş yerini kurşunladıkları, Başakşehir ilçesinde 2 Nisan 2024 tarihinde bir iş yerine el bombası atıldığı ve 14 Nisan 2024 tarihinde kurşunlandığı tespit edildi. Ayrıca, Bahçelievler ilçesinde 4 Nisan 2024 tarihinde iki iş yerinin, 16 ve 19 Nisan 2024 tarihlerinde iki farklı iş yerinin kurşunlandığı, Küçükçekmece ilçesinde 22 Nisan 2024 tarihinde 80. Yıl Parkı'nda kurşunlama olayının gerçekleştiği, Bakırköy ilçesinde 16 ve 25 Nisan 2024 tarihlerinde bir kuyumcunun kurşunlandığı ve Esenyurt ile Avcılar ilçelerinde dört farklı ikamet ve iş yerinin kurşunlandığı belirlendi.

Çok sayıda silah ele geçirildi

Ayrıca Beşiktaş ilçesinde 5 ve 11 Nisan 2024 tarihlerinde iki ayrı kasten öldürmeye teşebbüs eylemi, Esenyurt ilçesinde ise 12 Nisan 2024 tarihinde kişiyi hürriyetinden yoksun kılma olayı kaydedildi. Operasyonlar sonucunda 1 adet AK-47 uzun namlulu tüfek, 3 adet tam otomatik tabanca, 2 adet çalıntı motosiklet, çok sayıda balistik yelek ve kar maskesi ele geçirildi.

Bu başarılı operasyon ile İstanbul'un farklı bölgelerinde faaliyet gösteren Daltonlar suç örgütüne büyük bir darbe vurulmuş oldu. İçişleri Bakanı Ali Yerlikaya, operasyonların kararlılıkla devam edeceğini ve halkın güvenliği için suç örgütleriyle mücadelenin aralıksız süreceğini vurguladı.

Kaynak: İHA