İstanbul Ticaret Odası (İTO) Başkanı Şekib Avdagiç, uluslararası kredi derecelendirme kuruluşu Standard & Poor's (S&P)'un Türkiye'nin kredi notunu 'B'den 'B+'ya yükseltmesini ve kredi notu görünümünü 'pozitif' olarak korumasını değerlendirdi. Avdagiç, sosyal medya platformu X üzerinden yaptığı açıklamada, bu gelişmenin Türkiye ekonomisi için önemli bir güven işareti olduğunu vurguladı.

Ünlü Ekonomistten Çarpıcı Açıklamalar! Altın Fiyatları Yükselecek mi? Ünlü Ekonomistten Çarpıcı Açıklamalar! Altın Fiyatları Yükselecek mi?

Türkiye Ekonomisi İçin Olumlu Sinyaller

Avdagiç, paylaşımında, Fitch'in ardından S&P Global'in de Türkiye'nin kredi notunu yükselttiğini ve kredi notu görünümünü pozitif tuttuğunu hatırlatarak, "Özellikle yılın ikinci yarısında 'dezenflasyon' sürecinin başlamasıyla hem yurt içinde hem de yurtdışında ekonomiye olan güvenin artacağını, dış sermaye akışının hızlanacağını belirtti. Türkiye'nin enflasyonla mücadelesinin kararlılıkla sürdürülmesi durumunda ekonominin kazançlı çıkacağını ifade etti.

Ekonomi Programının İstikrarı Önemli

Avdagiç, sözlerini şu şekilde sürdürdü: "Gelen ve ufuktaki artışlar piyasa motivasyonuna ve Türkiye’ye bakış açısına büyük katkı sağlayacak. Not artışlarında ihtiyacımız olan yeni mesafeleri almak için uyguladığımız ekonomi programını istikrarla sürdürmemiz çok önemli."

Türkiye'nin kredi notunun yükseltilmesi, ekonomiye olan güvenin artması ve uluslararası sermayenin Türkiye'ye yönelik ilgisinin artması bekleniyor. Bununla birlikte, ekonomideki istikrarın ve enflasyonla mücadelenin sürdürülmesi önem arz etmektedir.

Kaynak: İHA