Türkiye genelinde Valilerin başkanlığında toplanan Orman Yangınları Mücadele Komisyonları, Meteoroloji Genel Müdürlüğü'nden alınan hava tahminleri doğrultusunda sıcaklıkların artacağı ve rüzgarın kuvvetleneceği bazı illerde harekete geçerek bir dizi önlem aldı.

Yangınla mücadele ekiplerinin koordinasyonu ve görev dağılımı, hava ve kara araçlarının etkin kullanımı, yangın bölgesindeki yerleşim yerlerinin ve insanların tahliyesi ile güvenliği konularında esasların belirlendiği komisyon toplantılarında, kamu kurumları, belediyeler, sivil toplum kuruluşları ve halkın iş birliği içinde çalışması gerektiğinin altı çizildi.

27 İlde Yasaklandı

Yüksek risk taşıyan meteorolojik şartlar nedeniyle Marmara'da 8, Ege'de 6, Akdeniz'de 5, İç Anadolu'da 4, Karadeniz'de 4 olmak üzere toplamda 27 ilde, 1 Haziran-30 Kasım arasındaki farklı tarihlerde ormanlara girişlerin yasaklanması kararlaştırıldı.

TGC'den dört gazetecinin hedef gösterilmesine tepki: Gazetecilik suç değildir TGC'den dört gazetecinin hedef gösterilmesine tepki: Gazetecilik suç değildir

Tabiat parkları, mesire alanları ve günübirlik kullanım alanlarında mangal, kamp ateşi, semaver ve benzeri ateş yakma faaliyetlerine yönelik düzenlemeler de komisyonlarca belirlendi ve bazı bölgelerde ateş yakılması tamamen yasaklandı. Bu kararlarla, sönmeden atılan sigara izmaritleri, kamp ateşleri ve pikniklerde kullanılan mangallar gibi dikkatsizlikten kaynaklanan yangınların önlenmesi hedefleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi