İsrail parlamentosu, Ultra Ortodoks Yahudilerin (Harediler) zorunlu askerlikten muaf tutulmasını sağlayan yasa tasarısını kabul etti.

Tasarının yürürlüğe girebilmesi için parlamentonun Dışişleri ve Güvenlik Komitesi'nde ikinci ve üçüncü okumada onaylanması gerekecek.

İsrail ordu radyosunun haberine göre, Savunma Bakanı Yoav Gallant'ın muhalefetine rağmen, Haredilere askerlik hizmetinden muafiyet tanıyan yasa tasarısı, parlamentodaki 120 milletvekilinden 63'ünün oyuyla onaylandı.

AB'nin Ukrayna ve Moldova ile Üyelik Müzakereleri Başlıyor AB'nin Ukrayna ve Moldova ile Üyelik Müzakereleri Başlıyor

Yedioth Ahronoth gazetesinin aktardığına göre, 57 milletvekilinin hayır oyu verdiği ancak 63 milletvekilinin evet oyu vermesiyle tasarı oy çokluğuyla kabul edildi.

Haredilerin Nüfusa Oranı

İsrail nüfusunun yaklaşık yüzde 12'sini oluşturan Harediler, genellikle dini sebeplerle askerlik hizmetini reddediyorlar. Ülkedeki 9 milyonluk nüfusun yaklaşık yüzde 12'sini oluşturan Harediler, çoğunlukla Batı Kudüs'teki Meaşerim Mahallesi'nde ve başkent Tel Aviv yakınlarındaki Bney Brak kentinde yaşıyorlar.

Haredi Topluluğunun Görüşleri

İsrail'de 1 Kasım 2022 seçimlerinden zaferle ayrılan Likud lideri Binyamin Netanyahu'nun koalisyon ittifakında aşırı sağcı partilerin yanı sıra ultra Ortodoks Şas ve Birleşik Tevrat Yahudilik partileri yer alıyor. Haredi Yahudiler, genellikle laik Yahudilerle görüş ayrılıkları yaşayarak topluma entegre olmayı reddediyorlar ve orduda dini inançlarına uygun bir yaşam sürmeyi mümkün bulmadıkları için askerlik hizmetini reddediyorlar.

Askerlik Hizmeti ve Harediler

İsrail'de kadın ve erkekler için 3 yıl zorunlu askerlik hizmeti bulunurken, Haredi Yahudiler, 26 yaşına kadar Tevrat Kursları'nda (Yeşiva) eğitim almaları halinde askerlikten muaf tutuluyorlar. Haredi partiler, temsil ettikleri kesimin askerlikten muaf tutulmasını yasal güvence altına almak için "Tevrat eğitiminin temel bir hak olduğu" yönünde bir yasa çıkarılmasını istiyorlar.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR