Avustralya'da Polis Memuru Eşcinsel Çifti Öldürmüştü: Cesetler Bulundu Avustralya'da Polis Memuru Eşcinsel Çifti Öldürmüştü: Cesetler Bulundu

Gazze Şeridi'nde İsrail Savunma Kuvvetleri tarafından öldürülen 3 İsrailli esire ilişkin yapılan soruşturma sonuçları açıklandı. IDF'nin raporuna göre, askerler, esirlerin yardım çığlıklarını pusu girişimi olarak değerlendirdi.

İsrail Savunma Kuvvetleri (IDF) tarafından yürütülen soruşturma, 15 Aralık'ta Gazze Şeridi'nde öldürülen İsrailli esirler Yotam Haim, Samer Talalka ve Alon Lulu Shamriz'in detaylarını ortaya koydu. Raporda, bölgede esirlerin olabileceği istihbaratına rağmen sahadaki güçlerin Hamas'ın elindeki esirlerle karşılaşma ihtimaline dair yeterli farkındalığa sahip olmadığı belirtildi.

Esirlerin Yardım Çığlıkları Pusu Girişimi Olarak Değerlendirildi

Rapora göre, 10 Aralık'ta Şucaiyye'de bir tünel kuyusunda İbranice "Yardım edin" yazılı bir not bulundu. Ancak bu notun esirlerle bağlantılı olup olmadığına dair herhangi bir bilgi bulunmamaktaydı. Askerler, bu durumu Hamas'ın pusuya düşürme girişimi olarak değerlendirdi. Aynı gün çıkan çatışmada ise İbranice "İmdat" ve "Rehineler" diye bağırılan durumu da benzer şekilde yorumladılar. Raporda ayrıca, 18 Aralık'ta çatışmanın yaşandığı binanın tarandığı ve ölen Oketz adlı köpeğin kameranın üç esirin yardım çığlıklarını kaydettiğini fark ettiği belirtildi. Bu olayın ardından esirlerin binadan kaçtığı değerlendirildi.

IDF'nin Başarısız Kurtarma Görevi

IDF Genelkurmay Başkanı Korgeneral Herzi Halevi, olayda esirleri kurtarma görevinde başarısız olduklarını açıkladı. Ancak raporda, olayın kötü niyetle gerçekleşmediği ve askerlerin olayı en iyi şekilde anlayarak doğru eylemi gerçekleştirdiği ifade edildi. Raporda, sahadaki güçlerin esirlerle karşılaşma olasılığına dair yeterli farkındalığa sahip olmamasının olaya etkisi vurgulandı. Halevi, tüm komutanlara soruşturmayı gözden geçirmeleri ve esirlerle ilgili farkındalığı artırmaları talimatını verdi.

Kaynak: İHA