Üroloji ve Fitoterapi Uzmanı Op. Dr. Ömer Fatih Çelik, domatesin içerdiği etken maddelerin prostat kanserine karşı koruyucu olduğunu belirtti. Yaptığı açıklamada, domatesin içerisinde bulunan maddelerin prostat kanserini önlemede yüzde 35 civarında etkili olduğunu ifade etti. Çelik ayrıca, domatesin çiğ değil pişmiş olarak tüketilmesinin daha faydalı olduğunu vurgulayarak, 'Salça, ketçap ya da menemen gibi pişmiş domates ürünlerinin tercih edilmesi daha uygun olacaktır' dedi.

Antalya nöbetçi eczane 21 Mayıs 2024 Salı Antalya nöbetçi eczane 21 Mayıs 2024 Salı

Çelik, özellikle ağır peynir gibi mandıra ürünlerinin prostat kanserine yatkınlığı artırabileceğine dikkat çekti. Beslenme alışkanlıklarının prostat kanseri üzerindeki etkilerine değinen Çelik, fazla et tüketimi ve hayvansal ürünlerin ağırlıklı olarak tercih edilmesinin prostat kanseri riskini artırabileceğini belirtti.

Prostat Kanseri Belirtileri Nelerdir?

Prostat kanserinin erken belirtilerinin nadiren ortaya çıktığını vurgulayan Çelik, hastaların genellikle idrar şikayetleriyle doktora başvurduğunu ancak bu şikayetlerin prostat kanseriyle doğrudan ilişkilendirilemediğini söyledi. Çelik, 'Prostat kanserinin spesifik belirtileri genellikle yoktur. Bu nedenle erkeklerin 40-45 yaşından sonra düzenli olarak doktora gitmeleri önemlidir' dedi.

Bölgesel Farklılıklar ve Prostat Kanseri

Doğu Karadeniz Bölgesi'nde prostat kanseri oranının diğer bölgelere göre biraz daha yüksek olduğunu belirten Çelik, bu durumun beslenme alışkanlıkları ve genetik faktörlerle ilişkili olabileceğini ifade etti. Beslenme alışkanlıklarının yanı sıra genetik yatkınlığın da prostat kanseri riskini etkileyebileceğini söyledi.

Çay Tüketiminin Etkisi

Çelik, fazla çay tüketiminin idrar miktarını artırabileceğini ancak bu durumun çayın içeriğindeki maddelerin etkisiyle de ilişkili olduğunu belirtti. Çayda bulunan teofilin, kafein ve tein gibi maddelerin böbrekleri daha fazla çalıştırarak idrar miktarını artırdığını ifade etti.

Türk akademisyenlerden prostat ve meme kanserinde umut ışığı Türk akademisyenlerden prostat ve meme kanserinde umut ışığı

Kaynak: İHA