CHP Genel Başkan Yardımcısı Zeliha Aksaz Şahbaz, Engelliler Haftası'nda önemli açıklamalarda bulundu. Dünya Sağlık Örgütü'nün verilerine göre, dünya nüfusunun yaklaşık %16'sını oluşturan engelli bireyler, Türkiye'de ise nüfusun %12,29'unu temsil ediyor ve bu kişilerin çeşitli sebeplerle topluma katılımları zorlaşıyor.

CHP'li Vekilden Katır İthalatı İddiası! Bu Eti Nerede Kullanacaksınız? CHP'li Vekilden Katır İthalatı İddiası! Bu Eti Nerede Kullanacaksınız?

Şahbaz, engelli vatandaşların sosyal hayat, eğitim, sağlık ve istihdam gibi alanlarda birçok zorlukla mücadele ettiğini belirtti. Zeliha Aksaz Şahbaz, "Engelli olmayan kadınların işsizlik oranı %16,3 iken, engelli kadınlar arasında bu oran %32'ye kadar çıkıyor. Engelli kadınların %34'ü eşlerinden, %16'sı babalarından, %13'ü annelerinden ve %11'i ise çocuklarından şiddet görüyor. Engelli kadınlara yönelik şiddetin %80'i ev içinde gerçekleşiyor."dedi.

Genel Başkan Yardımcısı Şahbaz kamudaki engelli kotasının arttırılmasını ifade etti. Şahbaz , "TÜİK'in Temmuz 2020 istihdam verilerine göre, Türkiye'de işgücüne katılma oranı %49,5 iken, çalışabilen engellilerin oranı sadece %22. Özel sektörde %3, kamu sektöründe %4 ve devlet memurluğunda ise %3 oranında zorunlu engelli kotası uygulanıyor. Bu kotaların artırılması ve titizlikle uygulanması gerekiyor." ifadelerini kullandı.

Engelliler Arasında Yoksulluk Derinleşiyor

Şahbaz, "Engelli işçi çalıştırma zorunluluğunu yerine getirmeyen işverenlerden kesilen cezalardan oluşan fon, yasa gereği engellilerin iş ve mesleki kazanımları için kullanılması gereken bir kaynak olmasına rağmen, ilgili yönetmeliklerde yapılan değişikliklerle engellilerin bu fondan yararlanması neredeyse imkansız hale gelmektedir" şeklinde konuştu.

Okul ve sınıfların erişilebilirlik mevzuatına uygun olmadığını savunan Şahbaz, müfredat içeriğinin ve sunumunun engelli bireyleri dikkate almadığını belirterek, bu durumun engelli öğrencilerin eğitiminde ciddi aksaklıklara neden olduğunu vurguladı.

Ayrıca, engelli aylıklarına da değinen Şahbaz, şu ifadeleri kullandı:

"2024 yılında %40-69 arası engelli oranına sahip vatandaşların aylıkları 874 liradan 2.797 liraya, %70 ve üzeri engelli raporu bulunan vatandaşların aylıkları ise 2.811 liradan 4.196 liraya yükseltilmiştir. Engelli vatandaşlarımıza, insanlık onuruna yakışır bir yaşam sağlanmalıdır. Evde bakım hizmetleri artırılmalı, engellilere yönelik hizmetlerde aksaklıklar giderilmelidir."

Engelsiz Kentler İçin Çalışmalar Sürüyor

Şahbaz, açıklamasını şu sözlerle tamamladı: "5378 sayılı kanunun ülkemizin sosyal ve ekonomik gerçeklerine uygun şekilde uygulanmasını istiyoruz. Engelli vatandaşlarımızın yaşamlarında eşit fırsatlara sahip olmaları, sosyal ayrımcılıkla mücadele için farkındalık ve destek çalışmalarının artırılması, eğitim, sağlık ve istihdamda eşitlik sağlanması için mücadele ediyoruz. Engelsiz yaşam için çalışmalarımızı sürdürüyoruz."

Kaynak: ANKA