Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin, Kocaeli'nin Gebze ilçesindeki Alaettin Kurt Anadolu Lisesi'nde kız öğrencilerin 'açık giyindiği' gerekçesiyle ve Jandarma yardımıyla mezuniyet törenine almayan okul müdürü hakkındaki açıklama yapmıştı. 

Bakan Tekin, 'Okul müdürümüz gayet mantıklı başlangıç yapmış. Velilere ‘mezuniyet programı yapıyoruz, öğrencilerle beraber kimler katılacak?’ diye sormuş. Katılım listesi almış. Listede olmayan kişilere ‘yer kalırsa sizi alırız’ diye başlayan tartışma başka boyuta evriliyor. Orada ilçe ve il müdürümüz anında müdahale etmiş, problem çözülmüş zaten. Biz de zaten gerekli incelemeleri yaptırıyoruz. İhmal varsa gereken kişiler cezalandırılır. İhmal yoksa bir sürü insan zan altında kalıyor.' dedi.

Milli Eğitim Bakanı Yusuf Tekin'in bu açıklamasına ateş püsküren Memleket Partisi Genel Başkanı Muharrem İnce, sosyal medya platformu X'ten, 'Çocuklar mezuniyetlerini kutlamak için heyecanla hazırlanmışlar ve gelmişler. Çocukların kıyafetinden sanane, sizene! Ahlak bekçisi misin, Milli Eğitim Bakanı mı?' paylaşımını yaptı. 

Screenshot 2024 06 14 At 13 25 47 (2) Muharrem İnce (@Vekilince) X

Kocaeli'de mezuniyet töreninde kıyafet skandalı! Kocaeli'de mezuniyet töreninde kıyafet skandalı!

Mersin Büyükşehir Belediyesi Kurs Merkezlerinde YKS Başarısı Mersin Büyükşehir Belediyesi Kurs Merkezlerinde YKS Başarısı

Ne Olmuştu?

Kocaeli'nin Gebze ilçesinde bulunan Alaettin Kurt Anadolu Lisesi'nde düzenlenen mezuniyet töreninde yaşanan kıyafet tartışması dikkat çekti. Kirazpınar Mahallesi'nde bulunan lisede, okul yönetimi tarafından öğrenciler için bahçede mezuniyet töreni planlandı. Tören öncesi, okulun oluşturduğu 'Mezuniyet Komisyonu' tarafından velilere, öğrencilerin törene katılımıyla ilgili olarak bir 'Veli İzin Onay Formu' gönderildi.

Formda, milli ve manevi değerlere uygun olmayan, kılık kıyafet yönetmeliğine aykırı kıyafetlerin törene alınmayacağı belirtiliyordu. Yırtık veya delikli kıyafetler, şeffaf kıyafetler, vücut hatlarını belli eden şort ve taytlar, diz üstü etek, kısa pantolon, kolsuz gömlek ve tişört gibi kıyafetlerin giyilemeyeceği; siyasi sembol içeren simge, şekil ve yazıların yer aldığı fular, bere, şapka ve çanta gibi materyallerin kullanılamayacağı ifade edildi. Bu formun veliler tarafından imzalanması istendi.

Okul yönetimi, kurallara uymayan öğrencilere kapıları kapattı. Bu durum, veliler ve öğrenciler arasında büyük bir tepkiye yol açtı.

Veliler ve okul yönetimi arasında çıkan tartışma kısa sürede büyüdü. Olayın ihbar edilmesi üzerine okula jandarma ekipleri sevk edildi. Gerginlik devam ederken, Gebze İlçe Milli Eğitim Müdürü Şener Doğan okula gelerek durumu yatıştırmaya çalıştı. Doğan, veliler ve öğrencilerle görüşerek tüm öğrencilerin törene katılmasına izin verdi.

Yaşanan bu olayın ardından Kocaeli Valiliği devreye girerek konuyla ilgili soruşturma başlattı. Valilik, mezuniyet töreninde meydana gelen olaylarla ilgili olarak iki eğitim müfettişinin görevlendirildiğini ve konunun tüm yönleriyle incelendiğini duyurdu.

Ispartalı vekilden Kocaeli’deki mezuniyette elbise krizine Taliban’lı tepki Ispartalı vekilden Kocaeli’deki mezuniyette elbise krizine Taliban’lı tepki

Kaynak: Haber Merkezi