Britanya'da, UNESCO Dünya Mirası Listesi'nde bulunan Stonehenge'i turuncuya boyayan iki iklim aktivisti tutuklandı.

Çarşamba günü gerçekleşen olay, fosil yakıt kullanımına karşı mücadele veren Just Stop Oil (JSO) grubu üyeleri tarafından organize edildi. Wiltshire Polisi tarafından yapılan açıklamaya göre, öğleden sonra Stonehenge'de bazı taşlara turuncu boya sıçratıldığı ihbarı üzerine bölgeye intikal edildi. Polis memurları, tarihi anıta zarar verdikleri şüphesiyle iki kişiyi tutukladı.

Görgü Tanıkları İfade Verdi

The Guardian'ın aktardığına göre, olay sırasında anıtta bulunan bazı kişiler saldırıyı durdurmak için çaba harcadı. Bir ziyaretçinin, bir aktivistin elinden sprey boyayı almayı başardığı bildirildi.

JSO Video Paylaştı

JSO tarafından paylaşılan video kaydında, iki aktivistin taşlara boya sıktığı anlar ve bir kişinin onları durdurmaya çalıştığı görülebiliyor.

Biden’ın Seçimlerden Çekilmesine Dünya Liderlerinden Tepki Biden’ın Seçimlerden Çekilmesine Dünya Liderlerinden Tepki

Britanya Başbakanı Rishi Sunak, eylemi kınayarak, "Bu Birleşik Krallık ve dünyanın en eski ve önemli anıtlarından birine karşı gerçekleştirilmiş saygısız bir vandallık eylemidir" dedi.

İşçi Partisi Genel Başkanı Keir Starmer ise JSO'nun eylemlerini "acınası" olarak nitelendirerek, sorumluların adalet önünde hesap vermesi gerektiğini vurguladı.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR