Rusya Devlet Başkanı Vladimir Putin'in Pyongyang ziyareti sırasında yaşanan olayda, Rus bakanlar Kuzey Kore lideri Kim Jong-un'un salona gelmeden önce masaya oturdukları için müzakere salonundan çıkarıldılar.

Olay, çarşamba günü Putin'in Kuzey Kore'ye resmi ziyaretinde devlet televizyonları tarafından canlı yayınlanırken meydana geldi. Görüntülerde, salona ilk olarak Rusya Dışişleri Bakanı Sergey Lavrov'un girdiği ve bu durumdan rahatsız olduğu görüldü. Ardından Rusya Birinci Başbakan Yardımcısı Denis Manturov ve Başbakan Yardımcısı Vitali Savelyev de masaya oturdu.

Başbakan Yardımcısı Aleksandır Novak, Sağlık Bakanı Mikhail Muraşko ve Rusya uzay ajansı Roscosmos'un başkanı Yuri Borisov da odaya giren diğer yetkililer arasındaydı.

Kuzey Koreli Yetkili Müdahale Etti

Kameranın açısında olmayan bir Kuzey Koreli yetkili, toplantıya erken giren Rus bakanlarına "Durun" diyerek müdahale etti. Rus delegasyonundan bir temsilci ise bu duruma tepki göstererek protokol gereği içeri girdiklerini belirtti.

Yayın Kesildi

Kuzey Koreli yetkili, "Sizi masaya biz davet ederiz. Liderlerimiz kısa süre içinde bize katılacak" diyerek durumu açıkladı. Ancak Rus yetkililer, bu uyarının daha önce yapılmamasına tepki göstererek yayının kısa süreliğine kesilmesine neden oldular. Yayın tekrar başladığında ise salonun boş olduğu görüldü.

23 Yaşındaki Kadın Huzurevinde Tanıştığı 80 Yaşındaki Adamla Evlendi 23 Yaşındaki Kadın Huzurevinde Tanıştığı 80 Yaşındaki Adamla Evlendi

Bu olay, Rusya ve Kuzey Kore arasındaki diplomatik protokollerin nasıl işlediğine dair bir tartışma yarattı ve uluslararası medyada geniş yankı buldu.

Muhabir: Kardelen ÖZDEMİR