Sağlıklı ve dengeli bir Ramazan geçirmek için beslenme uzmanlarından önemli tavsiyeler geliyor. Beslenme ve Diyet Uzmanı Pakize Gizem Akgül, iftar ve sahurda dikkat edilmesi gereken noktalara değinerek sindirim problemlerini önlemenin yollarını açıklıyor.

'İftarda Ara Vererek Sindirim Sorunlarından Korunun'

Diyetisyen Akgül, uzun süre açlık sonrası iftarda hafif bir çorba içmenin sindirim sistemine yardımcı olabileceğini belirtiyor. İftar sofralarında su ile orucun açılması ve ardından bir miktar ara verilerek yemeğe başlanması sindirim problemlerini azaltabilir. Ayrıca, ana yemeğe geçmeden önce hafif egzersiz yapmanın sindirimi destekleyebileceğine dikkat çekiyor.

İftarda Çorbadan Sonra Ara Şart!  (2) Result

Gendeme çorbası ya da Töğmeken denediniz mi? 28. gün iftar menüsü! Geleneksel iftar tarifleri Gendeme çorbası ya da Töğmeken denediniz mi? 28. gün iftar menüsü! Geleneksel iftar tarifleri

'Sağlıklı Besinlerle Sofralarınızı Donatın'

Ağır ve yağlı yiyeceklerin iftar sofralarında yerine, fırında, ızgarada veya haşlanarak pişirilen yiyeceklerin tercih edilmesi öneriliyor. Beslenme uzmanları, sindirim sistemini desteklemek için posa içeriği yüksek olan salata ve zeytinyağlı yemeklerin tüketilmesinin faydalı olacağını vurguluyor.

'Yiyecekleri İyi Çiğneyin'

Besinlerin iyi çiğnenmesinin sindirim sistemini olumlu yönde etkilediğini belirten Akgül, özellikle Ramazan pidesinin yavaş ve dikkatli bir şekilde tüketilmesi gerektiğini söylüyor. Hızlı ve aşırı miktarda yemek yemenin sindirim sorunlarına yol açabileceğini ifade ediyor.

'Tatlı ve Meyveleri Dikkatli Tüketin'

Akgül, yemeğin hemen ardından tatlı veya meyve tüketmenin sindirim sorunlarına neden olabileceğine dikkat çekiyor. Yemekten sonra 1-2 saat bekleyerek meyve veya tatlıların tüketilmesinin daha uygun olduğunu belirtiyor. Ayrıca, şerbetli veya ağır tatlılardan kaçınılması gerektiğini ifade ediyor.

'Sıvı Alımını İhmal Etmeyin'

Uzun süre açlık sonrası iftar öğününde hafif ve sıvı içeriği yüksek çorbaların tercih edilmesi sindirimi kolaylaştırabilir. Beslenme uzmanları, iftarda aşırı sıcak ve baharatlı yiyeceklerden kaçınılarak sindirim sisteminin rahatlamasına yardımcı olabilecek çorbaların tüketilmesini öneriyor.

Oruç tutarken dikkat! Ramazan'da sıvı eksikliği o hastalığı etkiliyor Oruç tutarken dikkat! Ramazan'da sıvı eksikliği o hastalığı etkiliyor

Kaynak: İHA