Donald Trump Güney Karolina Ön Seçimini Kazandı! Donald Trump Güney Karolina Ön Seçimini Kazandı!

Husilerin Aden Körfezi'nde gerçekleştirdiği füzeli saldırı sonucunda bir petrol tankerinin yanarak zarar gördüğü bildirildi. Marshall Adaları bandıralı ve Rus petrolü taşıyan Marlin Luanda gemisi, Husilerin deniz füzeleriyle hedef alındı. Olayın ardından gemi işletmecisi Trafigura tarafından yapılan açıklamada, füzenin geminin kargo tanklarından birinde yangına neden olduğu belirtilirken, gemideki söndürme ekipmanlarıyla müdahale edildiği ifade edildi.

İngiltere Deniz Ticareti Organizasyonu (UKMTO) tarafından yapılan açıklamada, saldırının Aden Körfezi'nin 60 deniz mili güney doğusunda meydana geldiği ve bölgedeki savaş gemilerinin hedef alınan tankere eşlik ettiği bilgisi verildi. Önemli bir not olarak tüm mürettebatın güvende olduğu vurgulanırken, gemideki yangına müdahalenin devam ettiği belirtildi.

Husilerin askeri sözcüsü Yaha Sarea, saldırıyı doğrulayarak, "bir dizi deniz füzesi" kullanıldığını ifade etti. Sarea, saldırının Filistin halkına destek ve ABD ile İngiltere'nin saldırılarına karşılık olarak gerçekleştirildiğini belirtti. Gazze'deki duruma dikkat çeken Sarea, "askeri operasyonlara" devam edileceğini açıkladı.

Husilerin geçmişte Aden Körfezi ve Kızıldeniz'de seyahat eden gemilere yönelik düzenlediği saldırılar, bölgedeki gerginliği artırmış ve ABD ile İngiltere tarafından hava saldırıları ile yanıtlanmıştı. Bu olayların ardından her iki ülke, Husilerin mali kaynaklarını kesmek amacıyla yaptırımlar uygulamıştı.

Kaynak: İHA