Hiranur Vakfı'nın kurucusu Yusuf Ziya Gümüşel’in kızı H.K.G’nin 6 yaşındayken 29 yaşındaki mürit Kadir İstekli ile dini nikahla evlenerek yıllarca cinsel istismara maruz kalması olayında önemli bir gelişme yaşandı. Mahkeme kararının İstinaf Mahkemesi'nden dönmesi sonrasında dava yeniden görüldü. Duruşma, 10 Haziran'a ertelendi.

Basına ve İzleyicilere Kapalı Duruşma

Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi'nde gerçekleştirilen duruşmaya basın mensupları ve izleyiciler alınmadı. Tutuklu sanıklar Yusuf Ziya Gümüşel ve Kadir İstekli duruşmada hazır bulundu. Anne Fatıma Gümüşel ise hala yakalanamadı ve hakkında tutuklamaya yönelik bir karar bulunuyor. Duruşma, sanık avukatlarının mazeret bildirmesi üzerine 10 Haziran tarihine ertelendi.

Serik'te Kontrolden Çıkan Kamyon Araçları Biçti! Serik'te Kontrolden Çıkan Kamyon Araçları Biçti!

UCİM'den Açıklama

Saadet Öğretmen Çocuk İstismarı ile Mücadele Derneği (UCİM) Genel Başkanı Saadet Özkan, kararın açıklanmasının ardından davanın içeriğiyle ilgili bilgi veremeyeceklerini belirtti. Özkan, "Bölge İdare Mahkemesi'nin bozduğu bu davada mahkeme gizlilik kararını yeniden aldı ve dışarıda davayla ilgili bir açıklama duyarsa özellikle suç duyurusunda bulunacağını iletti. Davamız 10 Haziran 2024 saat 10.00'da görülecek. Yine burada olacağız. Davayla ilgili bilgi veremiyoruz. Cezanın arttırılacağı konusunda eminiz. Davanın sonuna kadar takipçisi olacağız." şeklinde konuştu.

İstinaf Mahkemesi Kararı

İstanbul Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesi tarafından verilen karara karşı yapılan istinaf sonucunda önemli bir gelişme yaşandı. Yerel mahkemenin kararını değerlendiren Bölge Adliye Mahkemesi 20. Ceza Dairesi, sanıklara verilen cezanın arttırılması gerektiğini belirterek kararı bozdu. İstinaf Mahkemesi, sanık Kadir İstekli’nin çocuğa yönelik cinsel istismar ve eşe karşı cinsel saldırı suçlarından cezalandırılması gerektiğini vurguladı ve dosyayı yeniden Anadolu 2. Ağır Ceza Mahkemesine gönderdi.

Kaynak: ANKA