HDP'li eski milletvekilleri Hüda Kaya, Fatma Kurtalan, Garo Paylan, Pero Dündar ve Serpil Kemalbay Pekgözegü hakkında Ankara Cumhuriyet Başsavcılığı Terör Suçları Soruşturma Bürosu tarafından hazırlanan iddianame, 21 Mayıs'ta Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi'ne gönderildi.

Gizli Tanık İfadeleri Delil Olarak Kullanıldı

İddianamede, beş eski milletvekili için "basit yaralama, bina içinde muhafaza altına alınmış olan eşya hakkında hırsızlık, bir suçu gizlemek veya başka bir suçun delillerini gizlemek ya da yakalanmamak amacıyla öldürme, Atatürk'ü temsil eden heykel, büst ve abideleri veya kabrini kırma veya bozma, devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozma, nitelikli olarak konut dokunulmazlığını ihlal etme, kamu malına zarar verme, yaralama, birden fazla kişi ile birlikte gece vakti suç örgütüne yarar sağlamak maksadıyla yağma, kişiyi hürriyetinden yoksun kılma, hırsızlık, işyeri dokunulmazlığını ihlal etme, mala zarar verme ve suç işlemeye alenen tahrik etme" suçlarını işledikleri iddia edildi. Gizli tanık ifadeleri ve sosyal medya paylaşımları delil olarak gösterildi.

Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazını Marmaris'te kıldı Cumhurbaşkanı Erdoğan bayram namazını Marmaris'te kıldı

C644C641 7796 43Cc B816 85D3794Df1C3 W

Hüda Kaya'nın Savunması

Ankara 4. Sulh Ceza Hakimliği'nde sorgulanan Hüda Kaya, 2014 yılında ve hayatının hiçbir döneminde ölümü desteklemediğini, her zaman barışı savunduğunu belirtti. Kaya, iddiaların Türkiye ve hukuk açısından aciz bir durum olduğunu vurguladı. Yurt dışında bulunan Serpil Kemalbay Pekgözegü, Fatma Kurtalan, Pero Dündar ve Garo Paylan'ın ifadeleri alınamadığı için 5271 sayılı Kanun'un 247. maddesi gereğince kaçak olduklarına karar verildi.

Ne Olmuştu?

16 Mayıs'ta Kobani davasının karar duruşmasında, eski HDP eş genel başkanları Selahattin Demirtaş ve Figen Yüksekdağ da yargılanmıştı. Ayla Akat Ata, Ayşe Yağcı, Gültan Kışanak, Meryem Adıbelli ve Sebahat Tuncel hakkında tahliye kararı verilirken, Altan Tan, Ayhan Bilgen, Aysel Tuğluk, Berfin Özge Köse, Beyza Üstün, Bircan Yorulmaz, Can Memiş, Gülfer Akkaya, İbrahim Binici, Gülser Yıldırım, Sırrı Süreyya Önder ve Sibel Akdeniz beraat etmişti. Selahattin Demirtaş 42 yıl, Figen Yüksekdağ ise 30 yıl 3 ay hapis cezasına çarptırılmıştı.
 

Kobani Davasında Karar: Demirtaş'a 42 Yıl Hapis Cezası! Kobani Davasında Karar: Demirtaş'a 42 Yıl Hapis Cezası!

Editör: Banu Yapar