Ankara 22. Ağır Ceza Mahkemesi, Kobani protestolarıyla ilişkilendirilen ve PKK'nın üst düzey yöneticileri ile eski HDP liderlerinin de aralarında bulunduğu 108 sanığın yargılandığı dava hakkında kararını açıkladı.

Duruşma, Sincan Ceza İnfaz Kurumları Kampüsü'nde gerçekleştirildi. Tutuklu sanıklar, Ses ve Görüntü Bilişim Sistemi (SEGBİS) aracılığıyla duruşmaya katılırken, diğer sanıklar ve avukatları da salonda hazır bulundu. Ancak, eski HDP Eş Genel Başkanları Selahattin Demirtaş, Figen Yüksekdağ ve Gültan Kışanak duruşmaya katılmadı.

Karayolunda Korkutan Kaza Karayolunda Korkutan Kaza

Kobani Davası'nda Selahattin Demirtaş’ın Cezası Belli Oldu! Kobani Davası'nda Selahattin Demirtaş’ın Cezası Belli Oldu!

 "Lanetli bir kumpas"

Duruşmada, tutuklu sanıklardan Alp Altınörs, davayı "lanetli bir kumpas" olarak nitelendirerek mahkemeden beraat talebinde bulundu. Eski HDP Milletvekili Altan Tan ise PK*'nın siyasi stratejilerine karşı olduğunu ve devletin Kürt sorunlarına yönelik çözümlerini eleştirdiğini belirtti. Savunmaların ardından mahkeme heyeti, kararını açıklamak üzereyken avukatlar tepki gösterdi.

Karar ve Ceza Miktarları

Mahkeme, Ahmet Türk'e "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 10 yıl hapis cezası verirken, Figen Yüksekdağ'a ise "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak", "terör örgütü propagandası yapmak" ve "seçim yasaklarına aykırı hareket etmek" gibi suçlamalardan toplamda 30 yıl 3 ay hapis cezası verdi. Gülten Kışanak'a "silahlı terör örgütüne üye olmak" suçundan 12 yıl hapis cezası verilirken, cezaevinde geçirdiği süre göz önünde bulundurularak tahliyesine karar verildi. Selahattin Demirtaş ise "devletin birliğini ve ülke bütünlüğünü bozmak" suçundan 20 yıl, "suç işlemeye tahrik etme" suçundan 7 yıl 6 ay, "terör örgütü propagandası yapmak" suçundan 7 yıl 36 ay ve diğer suçlamalardan toplamda 42 yıl hapis cezasına çarptırıldı.

Diğer Sanıkların Durumu

Diğer sanıklardan Alp Altınörs'e 18 yıl, Ali Ürküt'e 13 yıl 4 ay, Ayla Akat Ata'ya 9 yıl 6 ay hapis cezası verilirken, bazı sanıkların ise beraat kararı aldığı belirtildi.

Kaynak: İHA