Hazine ve Maliye Bakanlığı, işlenmemiş altın ithalatında yaşanan artışın ekonomik dengelere olumsuz etkileri göz önüne alınarak düzenleme yaptı.

Altın İthalatında Kota Uygulanacak

Bakanlığın internet sitesinden yapılan açıklamaya göre, 7 Ağustos 2023 tarihi itibarıyla işlenmemiş altın ithalatı için kota uygulanmaya başlandı. Bu karar, dış ticaret dengesi ve ödemeler dengesi üzerindeki etkilerin azaltılmasını amaçlıyor.

Kuyum İşletmelerine Yönelik Tedbirler

Kota uygulamasının ardından, işlenmemiş altın arzında yaşanan daralmayı hafifletmek amacıyla çeşitli tedbirler alındı. Bu kapsamda, T.C. Ziraat Bankası A.Ş. ve Vakıf Katılım Bankası A.Ş'ye kıymetli madenler aracı kuruluşu faaliyet izni verilerek işlenmemiş altın ithalatı kotası tahsis edildi. Bu adım, kuyum işletmelerinin ihtiyaçlarının karşılanmasını sağlayacak.

Naci Görür'den flaş Tokat depremi açıklaması! Naci Görür'den flaş Tokat depremi açıklaması!

Başvuru Süreci ve Şartlar

Uygulama kapsamında, Ticaret Bakanlığı tarafından yetkilendirilmiş kuyum işletmeleri, ilgili bankalara başvuruda bulunacak. Başvurular, ilgili ayın ilk 3 iş günü içerisinde gerçekleştirilecek. Başvuruda, işlenmemiş altının miktarı belirtilerek talep edilecek. Banka tarafından belirlenen miktarı satın almak için kuyum işletmeleri, 3 iş günü içerisinde ödeme yapmak zorunda olacak.

Dikkat Edilmesi Gerekenler

Bir kuyum işletmesi, aynı ay içerisinde birden fazla bankaya başvuru yapamayacak. Bu kurala uymayan işletmelerin talepleri iptal edilecek.

Kaynak: ANKA