Hakkari’deki Yüksekova-Şemdinli fay zonu üzerinde sismik boşluklar tespit edildi. Deprem Araştırmacısı Baturhan Öğüt, bu bölgede 7,0 ile 7,6 arasında bir deprem olabileceğini belirtiyor. Muhtemel felaketler konusunda uyarıda bulunan Öğüt, sosyal medya hesaplarından dikkat çekti.

A W196972 02

Yolların Kapanma Riski Var

Muhtemel bir depremde, Şırnak Hakkari otoyolu ve çevresindeki bölgelerde ciddi yolların kapanma riski bulunuyor. Öğüt, bu bölgelerin aktif heyelan alanları olduğunu ve dev kaya kütlesi gibi tehlikelerin yolları kapatabileceğini vurguluyor. Bu durumun, yardım ekiplerinin bölgeye erişimini engelleyebileceğini ifade ediyor.

A W196972 05

Gazipaşa’da Alkollü Motosiklet Sürücüsü Kazada Yaralandı Gazipaşa’da Alkollü Motosiklet Sürücüsü Kazada Yaralandı

Yüksekova En Çok Etkilenecek İlçe

Muhtemel depremin en fazla etkileyeceği yerin Yüksekova ilçesi olacağını belirten Öğüt, zeminin depreme karşı en dayanıksız türde olduğunu söylüyor. Yüksekova Selahattin Eyyubi Havaalanı'nın bu zemin üzerine kurulduğunu ve pistin bile hasar görebileceğini dile getiriyor. Heyelan bölgelerindeki kayaların tespit edilip müdahale edilmesi gerektiğini vurguluyor ve bölgenin deprem için hazırlıklı olması gerektiğini belirtiyor.

A W196972 04

Komşu Ülkelerde de Etkiler Hissedilebilir

Öğüt, muhtemel Hakkari depreminin etkilerinin sadece Türkiye ile sınırlı kalmayabileceğini ifade ediyor. Şırnak merkezde de heyelan riski olduğunu ve bu durum için ayrı önlemler alınması gerektiğini belirtiyor. Ayrıca, Irak'ın kuzeyi ve Güney Azerbaycan'ın Türkiye sınırındaki illerinde de yıkımların yaşanabileceğini söylüyor.

A W196972 03

Deprem uzmanından uyarı: Hatay fay hattındaki riskle karşı karşıya! Deprem uzmanından uyarı: Hatay fay hattındaki riskle karşı karşıya!

A W196972 01

Kaynak: İHA