Hacı Şakir markasının arkasındaki isim ve sabunun tarihçesi, yıllardır süregelen ilginç bir öykü sunuyor. Bu efsanevi Türk markasının hikayesi ve sahibi hakkında detaylar merak ediliyor. İşte Hacı Şakir'in hikayesi ve sahibi hakkında bilmeniz gerekenler...

Hacı Şakir'in Sahibi Kimdir?

Türkiye’nin en köklü markalarından biri olan Hacı Şakir, günümüzde Amerikan şirketi Colgate-Palmolive'in bir ürünü olarak varlığını sürdürüyor. Yüzyıllık bir geçmişe sahip olan Hacı Şakir, Türkiye’nin en eski sabun üreticisi unvanını taşıyor. 1999 yılında, Hacı Şakir’in Özsüer Ailesi’ne ait olan yüzde 50 hissesi, şirketin kalan yüzde 50’sini zaten elinde bulunduran Colgate-Palmolive şirketine devredildi.

Hacı Şakir Sabun Hikayesi

1889 yılında Kırım’ın Kazan şehrinde Hacı Şakir Bey tarafından kurulan Hacı Şakir markası, 1915 yılında sabun imalathanesini İstanbul’a taşıdı. Kurtuluş Savaşı sırasında da üretimine devam eden şirket, 1927 yılında "Sabuncuzade Şakir ve Mahdumu" adıyla ve 91 sicil numarasıyla Atatürk tarafından resmen onaylandı. Şirket, 98 yıl boyunca Sabuncuoğlu ailesinin yönetiminde kaldı. 1987 yılında ise yüzde 75 hissesi Özsüer ailesine, 1990 yılında ise kalan yüzde 25’lik hisse de yine Özsüer ailesine satılarak tamamen onların kontrolüne geçti. 1991 yılında ise Amerikalı Colgate-Palmolive, şirketin yüzde 50 hissesini satın aldı.

Markanın Tarihçesi ve Gelişimi

Hacı Şakir, Hacı Ali Bey'in oğludur. Hacı Ali Bey, 19. yüzyılın ortalarında Kırım'da sabun ve mum üreten bir Kazan Tatarı müteşebbisiydi. İlk sabun üretimi 1889 yılına kadar uzanır. Hacı Şakir, daha sonra Sabuncuoğlu soyadını alır. Kuzey Karadeniz'in Rus egemenliğine girmesi ve Volga Nehri'nden kaynaklanan doğal sebepler nedeniyle Hacı Şakir ve ailesi 1915 yılında Türkiye'ye göç eder. Hacı Ali Bey, Laleli Atpazarı'ndaki evinin altında sabun ve mum üretimine devam eder.

Hakan Fidan Açıkladı! Suriyeliler Gidecek Mi? Hakan Fidan Açıkladı! Suriyeliler Gidecek Mi?

Bir Markanın Başarı Öyküsü

Türkiye Cumhuriyeti'nin 91 numaralı Ticaret Sicili'ne sahip olan Sabuncuzade M. Şakir ve Mahdumu Müessesatı Ticari ve Sınai Türk Anonim Şirketi, bizzat Atatürk'ün imzasıyla 1925'te tescil edilmiştir. Ünvanında "Türkiye Anonim Şirketi" ifadesini taşıyan bu şirket, bu onuru yıllarca gururla taşımıştır. Hacı Şakir, İstanbul Ticaret Odası'nın 9., İstanbul Sanayi Odası'nın ise ilk şirketi olmuştur. Ayrıca, Hacı Şakir Sabuncuzade, İzmir İktisat Kongresi'ne katılmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi