Güvenilir liman olarak bilinen altın piyasasında son zamanlarda büyük bir hareketlenme yaşanıyor. Altına olan talebin artması arz-talep dengesini bozarken bu durum kalpazanların da ekmeğine yağ sürmüş durumda.

Dolar kaç TL? Euro kaç lira oldu? 22 Nisan 2024 Dolar kaç TL? Euro kaç lira oldu? 22 Nisan 2024

Altın

Uzmanlar Ne Diyor?

Haber Global'in haberine göre, Altın ve Para Piyasaları Uzmanı Mehmet Ali Yıldırımtürk, enflasyon rakamlarındaki yükselişin altın talebini artırdığını belirtiyor. Enflasyona karşı korunma amacıyla fiziki altına olan talebin arttığını vurgulayan Yıldırımtürk, ithalat kısıtlamalarının iç ve dış piyasa fiyatları arasındaki farkı açtığını ifade ediyor.

Altın8

Neden 'Gram' Bulunamıyor?

Yıldırımtürk, altına olan talebin artmasıyla birlikte ithalat kotasının önemli bir rol oynadığını belirtiyor. İthalat kısıtlamaları nedeniyle piyasada gram altın sıkıntısı yaşandığını ifade eden Yıldırımtürk, bu kısıtlamaların kaldırılması durumunda fiyatların düşebileceğini söylüyor.

Altın4

Altın Piyasasında Diğer Etkiler

Yurtdışından getirilen altınların da piyasayı etkilediğini belirten uzmanlar, darphane ürünlerindeki sıkıntılara da dikkat çekiyor. Darphane ürünlerinin bulunmasının zorlaştığını ve bu durumun fiyatları artırdığını ifade eden uzmanlar, ithalat kısıtlamalarının devam etmesi halinde fiyat farklarının daha da artacağına dikkat çekiyor.

Altın9

Kuyumcular Ne Diyor?

İstanbul Bakırköy'de kuyumculuk yapan Yüksel Aşçı, online ve fiziki altın satışları arasındaki fiyat farkına dikkat çekiyor. Aşçı, işçilik ücretlerinin fiyatlara yansıtıldığını ve bu durumun fiyatları artırdığını ifade ediyor.

Kaynak: Haber Merkezi