Almanya’nın başkenti Berlin’de Filistin’e destek yürüyüşleri düzenlenmeye devam ederken, bugünkü yürüyüşte Alman polisi çok sayıda kişiyi gözaltına aldı. 

ÇOK SAYIDA GÖZALTI VAR

  İsrail’in Gazze Şeridi’ne 7 Ekim'de başlattığı saldırılardan bu yana Almanya’da Filistin’e destek yürüyüşleri düzenlenmeye devam ediyor. Başkent Berlin'de Birleşik Filistin Milli Komitesi ve onlara destek veren Berlin halkı hemen her cumartesi, şehrin farklı noktalarında Filistin'de yaşanan insanlık dramına dikkat çekmek için seslerini yükseltiyor. Başkentte bugün "Savaşı durdurun, İsrail'e silah satışına son verin" yürüyüşü gerçekleştirildi. Insbrückerplatz ve Walter Schreiber Platz metro istasyonları arasındaki güzergahta gerçekleştirilen yürüyüş, Insbrückerplatz Meydanı’nda Filistin marşının okunmasıyla başladı. 

ÖLENLERİ HATIRLATTI

  Meydanda yapılan konuşmalarda, Filistin'in açık mezarlığa dönüştüğü vurgulanırken, çoğu kadın ve çocuk binlerce Filistinlinin öldürüldüğü hatırlatıldı. Dünyanın gözü önünde hastanelerin, okulların ve ibadethanelerin yerle bir edildiğini söyleyen konuşmacı, "ABD ve Almanya'nın desteğini arkasına alan İsrail sivilleri katlediyor. Siyasilerin savaş bölgelerine silah satışı yapılmayacağını ilan etmesine  rağmen Almanya'nın İsrail'e silah satışı son aylarda 10 katına çıktı" ifadelerini kullandı. 

Yunanistan muhalefetinden mülteci ölümleriyle ilgili soruşturma talebi başlattı Yunanistan muhalefetinden mülteci ölümleriyle ilgili soruşturma talebi başlattı

POLİS ENGELİNE TAKILDI

  Yürüyüş esnasında, "Almanya uyan, çocuklarımız ölüyor", "Filistin'e özgürlük" gibi sloganlar atılırken, "Savaş suçlularına silah göndermeyi durdurun", "Hepimiz Filistinliyiz" gibi pankartlar taşındı. Gösterinin sonlarına doğru polis bazı göstericileri gözaltına aldı. 

Zara İsrail malı mı ? Hangi giyim markaları destek veriyor? Zara'nın Filistin göndermesi tepki çekti Zara İsrail malı mı ? Hangi giyim markaları destek veriyor? Zara'nın Filistin göndermesi tepki çekti

SLOGANLAR ATILDI

  Yürüyüşten önce, bazı yasaklı sloganların yanı sıra nefret sembolleri içeren veya nefreti teşvik eden hiçbir ırkçı veya Yahudi karşıtı slogan atılmaması ve pankart taşınmaması için duyuru yapıldı. Eylemciler polisin yoğun güvenlik önlemleri altında Walter Schreiber Platz Meydanı'na doğru harekete geçti. Sık sık Filistinle dayanışma yürüyüşlerine gelerek, polis koruması eşliğinde gösterileri provoke eden FDP Milletvekili Karoline Preisler bugünkü Filistin yürüyüşüne de geldi. İsrail yanlısı pankartlar taşıyarak karşı eylem yapan Preisler, polis koruması altında kaldırımda göstericilere paralel yürüdü. Milletvekili ile eylemciler arasında zaman zaman tartışmalar ve gergin anlar yaşandı. 

                                

Kaynak: İHA