Epic Games, bu yılın sonlarında Epic Games Store platformunun iOS ve Android cihazlara yönelik desteğini genişleteceğini resmen duyurdu. Bu genişleme ile Epic Games Store, geliştiricilere adil koşullar sunarak popüler oyunlarını iOS ve Android platformunda sunacak. Ancak, iOS tarafında Epic ve Apple arasındaki anlaşmazlık nedeniyle bu desteğin sınırlı kalacağı belirtiliyor.

Epic Games iOS ve Android desteğini açıkladı

Geliştiricilere Adil Koşullar

Epic Games Store, ilk oyun odaklı çok platformlu mağaza olacak ve Android, iOS, PC ve macOS'te çalışacak. Mobil geliştiriciler, PC için Epic Games Store ile aynı adil koşullardan yararlanacaklar. Bu koşullar arasında %88/12 gelir paylaşımı da bulunuyor. Yani, geliştiriciler oyunlarından elde ettikleri gelirin %88'ini alırken, %12'si Epic Games'e gidecek.

Mobil Versiyonun Çıkışı ve Oyunlar

Epic Games Store'un mobil versiyonu bu yılın sonlarına doğru açılacak ancak hangi oyunların yer alacağına dair henüz bir açıklama yapılmadı. Paylaşılan görselde, Epic mobil oyun mağazasında Fortnite dışında Rocket Racing, Rocket League Sideswipe, Postparty gibi oyunların da yer alacağı görülüyor.

TikTok gençler arasında ana haber kaynağı haline geldi TikTok gençler arasında ana haber kaynağı haline geldi

Epic Games ve Apple Anlaşmazlığı

Epic Games, uzun süredir Apple cihaz kullanıcılarına yönelik mağazasını açma planları yapıyordu. Şirket, Dijital Pazarlar Yasası (DMA) kapsamında üçüncü parti uygulama mağazalarına destek getiren iOS 17.4'ün çıkışıyla bu fırsatı değerlendirdi. Ancak, App Store dışından uygulama yükleme imkanı yalnızca AB ülkelerindeki kullanıcılara sunulacak. Bu da Epic Games Store'un iOS'ta yayınlanacak olsa bile belli ülkeler dışındaki kullanıcılar tarafından erişilemeyeceği anlamına geliyor.

Kaynak: Haber Merkezi