Milyonlarca SSK, Bağ-Kur ve memur emeklisinin gözü kulağı Temmuz ayında gelecek olan maaş zammına çevrilmiş durumda. Son konuşulan kulis bilgileri de belli oluyor. SGK Uzmanı Özgür Erdursun, emekli maaşlarına ilişkin tarih vererek bir iyileştirmenin olabileceğinin altını çizdi.

Ocak Ayındaki Zammın Etkisi

Ocak ayında SSK ve Bağ-Kur maaş zammına yapılan yeni düzenleme ile memur emeklisine verilen yüzde 49,25 zam oranına getirilmişti. Ancak yapılan zam 6 bin 700 TL ve altında kök aylığı alan emeklilere etki etmemişti. En düşük emekli aylığı 10 bin TL olarak karşımıza çıkmıştı.

Maaşların Değer Kaybı

Maaşların enflasyon artışına göre ve hayat pahalılığının etkisine göre etkisiz kaldığı ise emekliler ve uzmanlar tarafından sıklıkla dile getiriliyor. Açlık sınırının 19 bin TL’ye geldiği dönemde maaşların 10 bin TL’de kalması tepkilerin odağı oldu.

İktidarın Açıklamaları ve Beklentiler

İktidar tarafından emeklilerin maaş zammı düzenlemesine Temmuz ayı işaret edilmişti. Ancak bu düzenlemenin enflasyon farkı olacağı ise defalarca dile getirildi. Büyük Emekliler Mitingi ve CHP Genel Başkanı Özgür Özel’in defalarca maaş konusunu gündeme getirmesi iktidarı harekete geçirdi. Öyle ki pek çok iktidara yakın medyada maaş zammına ilişkin yıl sonu enflasyon formülünü belirtiyor. Onlardan biri ise yüzde 50'e tamamlama gibi astronomik bir rakam oldu.

Mayıs ayı bütçe uygulama sonuçları açıklandı Mayıs ayı bütçe uygulama sonuçları açıklandı

Kesinleşen Zamlar

4 aylık enflasyon farkına göre yüzde 18,72 maaş zammı kesinleşmişti. 2 aylık verinin de eklenmesi ile maaş zamları kesinlik kazanacak.

SSK, Bağkur ve memur emeklileri Temmuz ayını şimdiden merakla beklemeye başladı. SGK Uzmanı Özgür Erdursun, tarih vererek emeklilere sevindirici haberi verdi. Erdursun, “Hükümete karşı eleştiriler daha fazla olacaktır. 3 Temmuz ile 20 Temmuz arasında ayrıca bir iyileştirme yapılabilir” dedi.

Enflasyon Tahmini ve Zam Oranı

Enflasyon tahminini de paylaşan Erdursun, “Yüzde 25 ile 26 oranında enflasyon 6 ayda çıkacak. SSK ve Bağ-Kur maaşlarına bu fark konulacak. Ancak memur emeklileri ise 5 puan daha düşüğünü alacak. Yaklaşık olarak yüzde 20 ile 21 arasında bir zam oranı memur ve memur emeklilerine bir artış olacak. En düşük emekli aylığı 12 bin 500 TL olacağını da düşünüyorum. Bir de geçtiğimiz maaş zammında da yaptıkları gibi yüzde 5 puan refah payı ekleyebilirler" dedi.

Kaynak: Haber Merkezi