Disk, Türk-İş Birleşik Kamu-İş, KESK, Antalya Tabip Odası ve TMMOB’un bulunduğu Antalya 1 Mayıs Tertip Komitesi Attalos Meydanı’nda yaptığı açıklama ile 1 Mayıs’a davet çağrısı yaptı. Saat 14.00’de Aydın Kanza Parkı’nda toplanacak olan emekçiler Cumhuriyet Meydanı’na yürüyecek. Saat 16.00’da Cumhuriyet Meydanı’na açıklama yapacak olan emekçiler 1 Mayıs’ı kutlayacak. 1 Mayıs’a davet çağrısı yapan emekçiler adına basın açıklamasını okuyan DİSK Akdeniz Bölge Temsilcisi ve Genel-İş Sendikası Antalya Şube Başkanı Vedat Küçük, “Emekçiler hakları Tüm ülkede olduğu gibi Antalya bugün 1 Mayıs’ı kutlayacak. Emekçiler haklarını  2024 1 Mayıs’ında da işçiler, hakları için, adalet için, demokrasi için, barış için mücadele eden işçiler dünyanın dört bir yanında meydanlarda buluşacak. Yılın 365 günü ezilen, sömürülen, horlanan ve yok sayılan milyonlar olarak, 1 Mayıs alanlarında kendimizi ifade edecek, taleplerimizi, umutlarımızı ve tepkilerimizi dile getireceğiz, alanlarda meydanlarda olacağız” dedi.

Lale Akarun Kimdir? Lale Akarun Kimdir?

Emekçiler Antalya'da 1 Mayıs'ta Hukuk İçin Meydanlarda

“SERMAYE KEYFİNE GÖRE VERGİ VERİYOR”

Vedat Küçük, “Ekmeğimizin her gün ama her gün küçüldüğü; gelirde, vergide ve ülkede adaletsizliklerin arttığı; hak ve özgürlüklerimizin alabildiğine kısıtlandığı bu süreçte, hükümetin yoksullaştırıcı ekonomik programına, seçimden sonra uygulayacağını ilan ettiği acımasız kemer sıkma politikalarına, tüm haksızlıklara, hukuksuzluklara, adaletsizliklere karşı itirazlarımızı şimdi de1 Mayıs meydanlarına taşıyacağız! Yüksek enflasyon yüzünden her gün ama her gün yoksullaşıyoruz. Tüm dünyada gıda fiyatları düşerken Türkiye gıda enflasyonunda açık ara birinci. Bankalar, holdingler, şirketler karlılık rekorları açıklarken bizler yoksullaşıyoruz. Çalışanlar açlık sınırının bile altındaki asgari ücrete mahkûm ediliyor. Emeklilere bir asgari ücret bile çok görülüyor. Bu da yetmezmiş gibi vergi yükü hep işçinin, emekçinin, emeklinin sırtında. Sermaye ise keyfine göre vergi veriyor bir gecede vergileri sıfırlanıyor, affediliyor. Yetmiyor! Zaten kuşa döndürdükleri kıdem tazminatımıza bile göz dikiyorlar” ifadelerini kulandı.

Emekçiler Antalya'da 1 Mayıs'ta Hukuk İçin Meydanlarda

“BİZ ÜRETİYORUZ BİZ ÇALIŞIYORUZ”

Küçük, “Oysa biz çok çalışıyoruz, çok üretiyoruz. Dünyanın en uzun çalışma saatleri Türkiye’de. Üstelik iş cinayetleriyle, meslek hastalıklarıyla cebelleşiyoruz. Haklarımızı korumak ve geliştirmek için adalet ve hukuk şart! Adaletin ve hukukun olmadığı yerde haklarımızı demokratik yollarla savunmamız engellenir! Adaletin olmadığı yerde hak yiyenden, yolsuzluk yapandan, suçlulardan hesap sorulmaz! Gelirde, vergide ve ülkede adalet olmadığı içindir ki ülkemizde yoksul her gün yoksullaşırken, zengin servetine servet katmaktadır. Bu düzene son vermek için gelirde, vergide ve ülkede adalet şart! O yüzden 1 Mayıs 2024’te Anayasa’mızda tanımlanan demokratik laik sosyal hukuk devleti için mücadele ediyoruz. Gün gelir, hukuk gelir ve zorbalar kalmaz gider”!  Ülkemizde tüm hak ve özgürlükler gibi örgütlenme özgürlüğü, ifade özgürlüğü, hak arama özgürlüğü de büyük bir baskı altında. Sendikalaşma, ifade, toplantı ve gösteri yürüyüşü hakları başta olmak üzere temel hak ve hürriyetler baskıcı otoriter rejim altında kullanılmaz hale getirildi. Bizler üretiyoruz, bizler çalışıyoruz, insanca yaşamak istiyoruz” dedi.

Kaynak: Kamer Durdu