Türkiye'de döviz kurlarındaki artışın etkisiyle, 1 Mart itibariyle sıfır otomobillerin fiyatlarına yüzde 3 ila 7 arasında zam yapıldı. Bu zam sonrasında, otomobil alıcılarının dikkati uzun süredir durgun olan ikinci el araç piyasasına yöneldi.

Piyasada Hareketlilik Başladı

Koç Otomotiv'in Yönetim Kurulu Başkanı Bahtiyar Koç, piyasada hareketlilik yaşandığını belirtti. Özellikle seçim sonrası, Mayıs ayında fiyatların ani bir şekilde yükselebileceğine dikkat çekti.

Merkez Bankası Kararlarının Etkisi

Koç, Merkez Bankası'nın sürpriz faiz artırımı kararının ardından birçok kişinin araçlarını satarak paralarını mevduat faizi, altın ve dövize yatırdığını ifade etti.

Antalya'da Günübirlik Kiralık Evlere Şok Operasyon Antalya'da Günübirlik Kiralık Evlere Şok Operasyon

Küresel Gelişmelerin Yansımaları

Dünya genelindeki sıfır otomobil piyasasında yaşanan gelişmelerin ikinci el piyasasına da etki edeceğini söyleyen Koç, birçok otomobil firmasının üretimini durdurduğunu ve sınırlandırdığını vurguladı. Ayrıca, Ukrayna'daki savaşın otomobil sektörüne olumsuz etkileri olacağını belirtti ve bu durumun ikinci el araç fiyatlarını önemli ölçüde artırabileceğini dile getirdi.

Uyarılar ve Beklentiler

Koç, "Sattığınız aracı birkaç ay sonra yerine koyamayabilirsiniz" diyerek, gelecek dönemde ikinci el araç piyasasında yaşanabilecek olası gelişmelere dikkat çekti.

Kaynak: Haber Merkezi