Endokrinoloji ve Metabolizma Hastalıkları Uzmanı Dr. Leyla Batmaz, şeker hastalığının gün geçtikçe artan bir halk sağlığı sorunu olduğunu belirtti. Diyabet tedavisinde sağlıklı yaşam tarzının önemine değinen Batmaz, medikal tedavinin yanı sıra sağlıklı beslenme ve düzenli egzersizin önemli olduğunu vurguladı.

Diyabet Hastaları İçin Oruç Tutmanın Riskleri ve Önlemler

Diyabetik bireylerin oruç tutarken karşılaşabileceği risklere dikkat çeken Uzm. Dr. Batmaz, ani kan şekeri düşmeleri, kan şekeri yükselmeleri, şeker koması, tansiyon düşüklüğü gibi durumlarla karşılaşabileceklerini ifade etti. Bu riskleri azaltmak için şeker hastalarının doktor kontrolünde olması gerektiğini belirten Batmaz, oruç tutmanın uygun olup olmadığının değerlendirilmesi gerektiğini vurguladı.

Beslenme ve Takip Önerileri

Sağlıklı ve dengeli beslenmenin önemine değinen Batmaz, oruç tutarken beslenme düzenine dikkat edilmesi gerektiğini belirtti. Günlük kalorinin dengeli bir şekilde alınması gerektiğini ifade eden Batmaz, sahurun geç yenilmesini ve iftar ile sahurda sıvı ihtiyacının karşılanmasını önerdi. Ayrıca, hastaların gün içinde en az 3 kez kan şekeri ölçümü yapmaları gerektiğini vurguladı.

Bakla dolmasını denediniz mi? 24. gün iftar menüsü! Geleneksel iftar tarifleri Bakla dolmasını denediniz mi? 24. gün iftar menüsü! Geleneksel iftar tarifleri

Diyabet hastaları oruç tutabilir mi? Diyabet hastaları oruç tutabilir mi?

Kaynak: İHA