Türkiye Cumhuriyet Merkez Bankası (TCMB) bugün açıkladığı Para Politikası Kurulu (PPK) kararıyla faiz oranlarını sabit tutarken, kredi kartı faiz oranlarında da herhangi bir değişiklik yapmadı.

Milyonlarca kredi kartı kullanıcısı, bayram öncesinde çıkan "Kredi kartı limitleri düşürülecek" haberinin ardından dikkatlerini Bankacılık Düzenleme ve Denetleme Kurumu'na (BDDK) çevirdi. BDDK, bu konuda bankalara önemli talimatlar gönderdi.

Alman imalat sanayisinde birikmiş siparişler 5 aydır daralıyor Alman imalat sanayisinde birikmiş siparişler 5 aydır daralıyor

Türkiye'de çalışanların aylık gelirleri ve kredi kartı limitleri arasındaki dengesizlik nedeniyle geçtiğimiz haftalarda bankaları uyaran BDDK, bu konuda somut adımlar atmaya hazırlanıyor.

Temmuz ayı itibarıyla birçok bankanın müşterilerinin kredi kartı limitlerini düşürmesi beklenirken, bu limitlerin aylık gelirin 4 ila 8 katı arasına çekileceği öğrenildi. Şu anda birçok banka, enflasyonu gerekçe göstererek peş peşe limit artırımlarına gitmiş ve birçok kullanıcının kart limitlerini aylık gelirlerinin 15 katına kadar yükseltmiş durumda.

Bankaların bu limit değişikliklerini 1 Temmuz'dan itibaren uygulamaya başlaması bekleniyor.

Kaynak: Haber Merkezi