Sivas'ta Deri Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle vatandaşlara cilt taraması yapılarak, deri kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekildi.

Sivas'ta Deri Kanseri Farkındalık Ayı nedeniyle vatandaşlara cilt taraması yapılarak, deri kanserinde erken teşhisin önemine dikkat çekildi. Etkinlikte vatandaşlara deri kanseri ile ilgili bilgi verildi, cilt taraması yapıldı ve deri kanseri şüphesi olan kişiler yönlendirildi.

Sivas Cumhuriyet Üniversitesi Dermatoloji Anabilim Dalı Öğretim Üyesi Doç. Dr. Mustafa Tosun, melanomun erken teşhisinin önemini vurguladı. Dermoskopi cihazı ile benlerin tarandığını ve şüpheli lezyonlar için gerekli yönlendirmelerin yapıldığını belirtti. Güneşe maruziyetin deri kanseri riskini artırdığını ve korunma yöntemleri hakkında bilgi verdi. Son yıllarda ozon tabakasının incelmesi ile deri kanseri vakalarında artış olduğunu kaydetti. Erken teşhis ve tedavi ile deri kanserinin önlenebileceğini vurguladı.

Kilo verdiren kabızlığa iyi gelen Chia Yoğurt tarifi Kilo verdiren kabızlığa iyi gelen Chia Yoğurt tarifi

Doç. Dr. Mustafa Tosun Tavsiyelerde Bulundu

Güneşe çok fazla maruz kalan kişilerin güneşten korunması gerekiyor. Vücudun açık bölgelerinde benleri olan kişiler, dermatoloji polikliniklerine başvurarak gerekli kontrolleri yaptırmalı. Ailede deri kanseri öyküsü olan kişiler de dermatoloji polikliniklerine başvurarak gerekli kontrolleri yaptırmalı.

Kaynak: İHA