Gece açlığına son! Diyetteyken gece yenebilen spagetti Gece açlığına son! Diyetteyken gece yenebilen spagetti

Samsun'da 2023 yılında 500 binin üzerinde, 2024 yılının ilk 3 ayında ise 120 binin üzerinde kişi aldığı randevuya gitmedi. Bu durum, hem hastalara hem de sağlık sistemine büyük bir yük oluşturuyor. Sağlık Bakanlığı, bu sorunun önüne geçmek için onaylı randevu dönemi başlattı.

Yeni düzenlemeye göre:

  • MHRS randevusu alan vatandaşlar, randevularından bir önceki gün saat 20.00'ye kadar 182, MHRS uygulaması, MHRS internet sitesi veya SMS yoluyla onay ya da iptal işlemlerini yapabilecekler.
  • Onaylama işlemi yapılmayan randevu otomatikman iptal olacak ve talep kaydı giren hastalar öncelikli olmak üzere boşalan randevu saatini kullanabilecek.
  • Randevusunu onaylamasına rağmen muayene gitmeyen kişiler de 15 gün boyunca aynı branştan sağlık tesislerinde randevu alamayacaklar.
  • 65 yaş üstü vatandaşlar ve kanser hastaları bu uygulamadan muaf tutulacak.

Samsun İl Sağlık Müdürü Uzm. Dr. Mustafa Uras:

"Gelinmeyen randevular nedeniyle 2023 yılında 500 binin üzerinde, 2024 yılı ilk 3 ayda ise 120 binin üzerinde vatandaşımızın muayene olma hakkı elinden alındı, hekimlerimiz ve hastalarımız mağdur oldu, muayeneye erişim güçleşti."

"Muayenelerinizin ilk adımında aile hekimlerinizi tercih ederek, hastanelerimizdeki yükü azaltmamıza ve randevu kapasitemizi artırmamıza yardımcı olun."

"Acil durumlar haricinde muayene olacağınız polikliniğe karar vermeden önce mutlaka aile hekiminize danışın. Aile hekimlerimiz yaptıkları muayene sonrası hastalarınızın tedavilerine başlayacak, gerekli durumlarda hastanede hangi polikliniğe gidecekleri konusunda bilgilendireceklerdir."

Kaynak: İHA