Hatay’da asrın felaketinin yerle bir ettiği mahallede deprem öncesi ve sonrası drone ile çekilen görüntüler yıkımın boyutunu gözler önüne serdi.

Kahramanmaraş merkezli depremler sonrasında Hatay'ın Antakya ilçesi, asrın felaketi olarak nitelendirilen büyük bir yıkıma uğradı. Binlerce bina yıkıldı, şehirdeki pek çok alan enkazla kaplandı. Bu dramatik değişikliği ortaya koymak adına drone ile çekilen görüntüler, deprem öncesi ve sonrasındaki mahalle manzarasını açıkça gösteriyor.

Depremde Yok Olan Mahallenin Öncesi Ve Sonrası Drone Ile Belgelendi

Drone pilotu Alper Şener, Antakya ilçesi Odabaşı Mahallesi, Uğur Mumcu Caddesi'nde 2019 yılında çektiği görüntülerle 2023 yılı Aralık ayında aynı caddeden çektiği görüntüleri karşılaştırdı. Görüntülerde, depremin ardından cadde ve çevresinin adeta yok olduğu, hasarlı binaların yıkımıyla şehir manzarasının dramatik bir şekilde değiştiği görülüyor. Bu çarpıcı görüntüler, sosyal medyada büyük ilgi uyandırdı.

Depremde Yok Olan Mahallenin Öncesi Ve Sonrası Drone Ile Belgelendi

Şener, 2015 yılından itibaren Antakya'nın çeşitli caddelerini ve sokaklarını kayıt altına almaya başladığını ve depremin yıkımını dünya geneline duyurmak için çekimlerine devam ettiğini belirtiyor. Kendisinin amacı, bu görüntüleri arşivleyerek gelecek nesillere aktarmak ve aynı zamanda Hatay'ın turizmini tanıtmak. Deprem sonrası çektiği videoların, yurt dışından da ilgi gördüğünü ve depremin yıkımını anlamak isteyen birçok insanın bu görüntüleri takip ettiğini söylüyor.

Depremde Yok Olan Mahallenin Öncesi Ve Sonrası Drone Ile Belgelendi

Kozan il olacak mı? İhtimali bile ilçedekileri heyecanlandırdı Kozan il olacak mı? İhtimali bile ilçedekileri heyecanlandırdı

Şener, 2019 yılında çektiği görüntülerde bulunan binaların yüzde 85'inin deprem sonrasında yok olduğunu belirtiyor. Odabaşı Mahallesi'ndeki değişiklikleri gözler önüne seren Şener, Antakya'nın çeşitli mahallelerinde benzer bir durumun yaşandığını ifade ediyor.

Hatay'da konteynerin altına sıkışan köpek için seferber oldular Hatay'da konteynerin altına sıkışan köpek için seferber oldular

Kaynak: İHA