Liv Hospital Samsun'dan Çocuk Nörolojisi Uzmanı Prof. Dr. Ömer Faruk Aydın, çocukların teknolojik cihaz kullanımıyla ilgili önemli açıklamalarda bulundu.

Prof. Dr. Aydın, çocukların teknolojik cihazları kullanması konusunda belirli kuralların ve sınırların olması gerektiğini vurguladı.

Teknolojik Cihazların Kullanım Süreleri

2 yaşından küçük çocukların teknolojik aletlerle zaman geçirmesi önerilmezken, okul öncesi dönemde günlük kullanım süresinin 1 saati geçmemesi gerektiğini belirtti. İlk ve ortaokul döneminde ise hafta içi 1 saat, tatil günlerinde ise 2 saat aşmamalıdır.

Uykudan Önce Kullanım

Prof. Dr. Aydın, uykudan önceki bir saatlik zaman diliminde dijital elektronik cihazların kullanımının önerilmediğini ifade etti. Ayrıca, kullanım süresinin bölünerek birden fazla seferde de olabileceğini belirtti. Ancak eğitim amaçlı kullanımlar, görüntülü görüşmeler veya konuşmaların bu kuralın dışında olduğunu belirtti.

Türk bilim insanının dünyada ses getiren buluşu: Elektronik sütyen Türk bilim insanının dünyada ses getiren buluşu: Elektronik sütyen

Uygun Sınırların Önemi

Günümüzde, çocuklar ve ergenler arasında dijital elektronik aletlerin yaygın kullanılmasının, bu aletlerin sadece eğlence aracı olmasına ve özel dillerin oluşmasına yol açtığını dile getirdi. Prof. Dr. Aydın, teknolojinin sosyal iletişimde önemli bir rol oynadığını ve bu bağlamda uygun sınırların belirlenmesinin önemine dikkat çekti. Özellikle okul öncesi dönemde, anne-baba etkileşimine açık ve doğru programlarla teknolojik cihazların çocuklar üzerinde olumlu etkileri olabileceğini belirtti.

Kaynak: İHA