Avukatlar, 2024 yılı Ceza Muhakemesi Kanunu (CMK) ücret tarifesi konusunda Adalet Bakanlığı’nın yüzde 90 zam talebinin, Hazine ve Maliye Bakanlığı tarafından uygun görülmemesine tepki gösterdi. Avukatlar, bu kararın genç avukatları ekonomik olarak zorladığını belirterek, 'Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın CMK ücret tarifesine yaptığı müdahale, yurttaşın savunma hakkına açık bir saldırıdır. Bakan Şimşek, adaletten tasarruf olmayacağını bilmelidir' dedi.

Bakanlıktan İtiraf Gibi Yanıt

Avukatın Sesi İnisiyatifi adına konuşan Kerim Bütün, Adalet Bakanlığı’nın yüzde 90 zam talebinin reddedilmesi üzerine bilgi edinme başvurusunda bulunmuştu. Hazine ve Maliye Bakanlığı’nın yanıtında, 'Ceza Muhakemesi Kanunu gereğince görevlendirilen müdafi ve vekillere yapılacak ödemelere ilişkin tarife'nin 13 Ocak’ta Resmi Gazete’de yayımlandığı hatırlatılarak, son yıllarda yapılan artışlar detaylandırıldı:

2019: %24
2020: %20
2021: %20
2022: %30
2023: %123
2024: %58.4

6F7E46A0 36Bd 44B7 A122 3Eca918Dae36 W Result

'Adaletten Tasarruf Olmaz'

Kerim Bütün ve Avukat Muhammed Said İlhan, Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın bu kararını ANKA Haber Ajansı'na değerlendirdi. Bütün, 'Hazine ve Maliye Bakanlığı başvurumuza verdiği cevapla, ücret hakkımıza menfi bir müdahalede bulunduğunu kabul etmiş oldu. Kemer sıkma politikası, yine dar gelirli olan genç avukatları vurdu' dedi.

Bütün, 'Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın CMK ücret tarifesine yaptığı bu müdahale, yurttaşın savunma hakkına açık bir saldırıdır. Bakan Mehmet Şimşek, adaletten tasarruf olmayacağını bilmelidir. Bu yanlışın sürdürülmesi halinde, geri dönüşü mümkün olmayan hak ihlalleri yaşanacaktır. Savunma hakkını etkilemek pahasına açlık sınırının altındaki ücretlerle mücadele etmeye devam edeceğiz' şeklinde konuştu.

'CMK Tarifesi'ni Bu Haliyle Kabul Etmiyoruz'

Avukat Muhammed Said İlhan ise, 'Hazine ve Maliye Bakanlığı'nın cevabı, meslek örgütümüzün müzakere dışında tutulduğunu ve avukatların sorunlarının bu yıl da görmezden gelineceğini ifade etmektedir' dedi.

Antalya'da Taksiciye Şok Saldırı: Müşteri Taksiyi Aldı Kaçtı Şoför Hayatının Şokunu Yaşadı Antalya'da Taksiciye Şok Saldırı: Müşteri Taksiyi Aldı Kaçtı Şoför Hayatının Şokunu Yaşadı

İlhan, 'Takibi belki on yılı aşacak bir dosyada avukatın neredeyse ücretsiz çalıştırılması, yurttaşın hakkını savunmayı fiilen imkansızlaştırmakta ve hukuk mekanizmasının içini boşaltmaktadır. CMK Tarifesi ile belirlenen ücret, Avukatlık Asgari Ücret Tarifesi'nin çok altında kalmaktadır. Bu, avukatın daha düşük bir ücrete aynı nitelikte iş yapmasını zorunlu kılmaktadır.

Bu konuda Avukatın Sesi İnisiyatifi olarak tavrımız nettir. Hukuk, bakanlığın kemer sıkarak daraltabileceği bir alan değildir. CMK Tarifesi’ni bu haliyle kabul etmiyor ve artırılmasına yönelik mücadeleye devam edeceğimizi kamuoyuna sunuyoruz' ifadelerini kullandı.

Editör: Banu Yapar