Gündeminde sıkça yer alan isimlerden biri olan Çiğdem Mater hakkında merak edilenler var. Vatandaşlar sık sık duydukları bu ismin hayatını araştırıyor. Peki, Çiğdem Mater kimdir? Kaç yaşında, nereli? İşte, Çiğdem Mater'in hayatı ve biyografisi hakkında detaylar!

Çiğdem Mater Kimdir?

Çiğdem Mater, Türk film yapımcısı ve gazeteci olarak bilinmektedir. 2015 yılında Ahu Öztürk tarafından yönetilen Toz Bezi filmiyle yapımcı olarak tanınmıştır.

Osman Kavala ve Gezi Parkı olaylarıyla ilişkilendirilen Gezi Parkı davası kapsamında 2018 yılı Kasım ayında tutuklanan 13 sivil toplum çalışanından biri olan Çiğdem Mater, 25 Nisan 2022'de söz konusu davada 18 yıl hapis cezasına çarptırılmıştır.

Çiğdem Mater kimdir? Çiğdem Mater niye tutuklandı?

Yaşamı

Çiğdem Mater'in annesi gazeteci Nadire Mater, babası ise maden mühendisi Tayfun Mater'dir. Eğitimini Anadolu Üniversitesi Sinema Televizyon Bölümü'nde tamamlayan Mater, daha sonra Marmara Üniversitesi'nde medya sosyolojisi üzerine yüksek lisans yapmıştır. Tez konusu "Alfred Hitchcock sinemasında psikanalitik açıdan İd, Ego, Süperego: Psycho/Sapık örneği" olan Mater'in eğitim hayatı oldukça dikkat çekicidir.

Türkiye'nin ciğerleri yanıyor! Çanakkale, İzmir, Muğla ve Uşak'ta orman yangını Türkiye'nin ciğerleri yanıyor! Çanakkale, İzmir, Muğla ve Uşak'ta orman yangını

Çiğdem Mater, kariyerine çeşitli basın yayın kuruluşlarında çevirmenlik, yapımcılık ve muhabirlik yaparak başlamıştır. 2005-2009 yılları arasında Anadolu Kültür adlı kültür kuruluşunda görev yapmış ve burada Kafkas programlarından sorumlu koordinatör olarak çalışmıştır. Ayrıca, Boğaziçi Üniversitesi Mithat Alam Film Merkezi'nde de koordinatörlük görevinde bulunmuştur.

Çiğdem Mater'in film sektöründeki çalışmaları da oldukça dikkat çekicidir. Toplumdaki ayrımcılıkları konu alan "Çoğunluk" ve Ahu Öztürk'ün yönettiği "Toz Bezi" gibi filmlerde yapımcı olarak yer almıştır. Ayrıca, uluslararası projelerde de görev almış ve önemli yapımlara imza atmıştır.

Kaynak: Haber Merkezi