Cumhuriyet Halk Partisi (CHP) ekonomi kurmayları tarafından hazırlanan rapora göre, vatandaşlar yüksek faiz oranlarına rağmen bankalardan kredi kullanarak ayakta durmaya çalışıyor. Faizlerin yıllık bileşik bazda yüzde 80’lerde seyretmesine rağmen vatandaşlar bireysel kredilerle borçlanmaya devam ediyor. Bireysel kredilerin bakiyesi 19-26 Nisan döneminde 17 milyar lira artarak 1 trilyon 689 milyar lira'ya çıkarken, kredi kartı borç bakiyesi ise 25.7 milyar lira artarak 1 trilyon 419 milyar lira'ya yükseldi.

Bankaların Alacakları ve Borçlar Artıyor

Sözcü'nün haberine göre; Bankaların bireysel kredi ve kredi kartları nedeniyle vatandaşlardan olan alacaklarının bakiyesi 19-26 Nisan arasındaki haftada 42.7 milyar lira artarak 3 trilyon 108 milyar lira'ya yükseldi. Tüketicilerin bankalara olan borçları 2024 yılı başından bu yana 380 milyar lira (yüzde 13.9) artış gösterdi.

İcra Takibi ve Batık Krediler Artıyor

Bankaların icra takibine aldıkları bireysel kredi ve kredi kartı alacakları ise 19-26 Nisan haftasında 1.2 milyar lira daha artarak 59.7 milyar lira'ya yükseldi. Bankaların toplam batık kredilerinin 1.2 milyar lira artmasıyla 203.4 milyar lira'ya yükselmesinin tümüyle bireysel kredi ve kredi kartı borcunu ödeyemeyen vatandaşlardan kaynaklandığı görülüyor.

Merkez Bankası faiz kararı ne olacak? Ekonomistlerin beklentisi ortaya çıktı! Merkez Bankası faiz kararı ne olacak? Ekonomistlerin beklentisi ortaya çıktı!

Varlık Yönetim Şirketleri Devreye Giriyor

Banklar zaman zaman bu borçları düşük bir karşılıkla varlık yönetim şirketlerine devrediyor. Varlık yönetim şirketlerinin kontrolünde 41 milyar liralık batık tüketici kredisi alacağı bulunuyor. Dolayısıyla vatandaşların faizleri ve icra masrafları hariç 99 milyar liraya yakın icralık kredi borcu bulunuyor.

Kaynak: Haber Merkezi